Wraz z wieloma innymi ważnymi międzynarodowymi uczestnikami i bogatym programem wydarzeń, w tym roku V „Patras World Poetry Festival” (Światowy Festiwal Poezji w Patras) odbędzie się w dniach od 1 do 4 września, w różnych kulturalnych miejscach w Patras i nie tylko.

Po dwóch latach realizacji Festiwalu on-line Patras cieszy się, że może ponownie osobiście gościć 65 ważnych poetów z 13 różnych krajów, w tym dwie poetki z Polski: Annę Adamowicz i Antoninę Tosiek.

Tegoroczny program ma w zanadrzu wiele niespodzianek dla uczestników i publiczności, w tym wizyty i recytacje poetyckie w poszczególnych miejscach i na różne sposoby.

Tematyka PWPF2022 dotyczy leczniczych właściwości sztuki, a zwłaszcza poezji. Tegoroczny program zatytułowano „Od Hipokratesa do terapii poetyckiej”, dlatego zaplanowano działania w celu stworzenia wzajemnej interakcji sztuki, poezji i psychologii.

Anna Adamowicz urodziła się w 1993 roku w Lubinie. Jest naukowcem laboratoryjnym, a także poetką i autorką tomików wierszy: „Wątpia” (2016), „Animalia” (2019), „Nebula” (2020), „zmyśl[]zmysł” (2021, jako jej alter ego Laura Osińska). Za debiutancki tomik poezji pt. „Wątpia” była nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA. Dwukrotnie nominowana do Nagrody Kulturalnej Gazety Wyborczej WARTO (2020, 2021). Za drugi tom poezji pt. „Animalia” otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej. Jej wiersze były publikowane w licznych czasopismach w kraju i za granicą oraz tłumaczone na język czeski, angielski, węgierski, rosyjski, słoweński i ukraiński. Brała udział w wielu wydarzeniach literackich w Polsce i dwóch festiwalach zagranicznych: Poetry Cork Festival w Irlandii i PesText na Węgrzech. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Antonina Tosiek: Poetka, krytyk literacki i teatralny. Badaczka pamiętników ludowych XX wieku. Laureatka Studenckiej Nagrody Nobla w kategorii Literatura i Dziennikarstwo. Autorka debiutanckiego tomiku poetyckiego „storytelling” (Biuro Literackie, 2021). Doktorantka w szkole doktorskiej UAM. Laureatka kilkunastu konkursów i nagród poetyckich.

Udział polskich poetek wspiera Ambasada RP w Atenach.

Materiały

pdfInformacje o 5. edycji festiwalu „Patras World Poetry”