W dniach 10-13 lutego po raz 17 odbyły się Międzynarodowe Targi HORECA w Centrum Ekspozycyjnym w Atenach – Metropolitan Expo. Tegoroczna edycja przyciągnęła uwagę ponad 60 tys. biznesowych gości z każdego zakątka Grecji i Cypru oraz południowo-wschodniej Europy.

Targi HORECA są jednym z największych wydarzeń branżowych w Grecji, jak i na arenie międzynarodowej, prezentujących cały zakres hotelarstwa i gastronomii (wyposażenie hoteli, restauracji, kawiarni jak również napoje i artykuły spożywcze). Wydarzenie organizowane jest co roku i gromadzi profesjonalistów branży turystycznej z całego łańcucha dostaw (gastronomia, kawa i napoje, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, żywność i przekąski), wiodących firm z wyposażeniem hoteli i restauracji, rozwiązaniami technologicznymi i usługami online, a także z firmami specjalizującymi się w budownictwie, renowacji i oszczędzaniu energii.

Przez cztery dni na stoiskach 500 wystawców greckich i zagranicznych, w tym także z Polski, prezentowane były wszystkie nowe trendy, innowacyjne produkty i nowoczesne technologie, których profesjonaliści poszukują, aby unowocześnić, wyposażyć lub wyremontować swój biznes, ale także zaoferować swoim klientom unowocześniony produkt i usługę. Odwiedzający mieli możliwość nawiązania nowych kontaktów, poszerzenia obecnych i dokonania oceny zapotrzebowania rynku na ich produkty, czy usługi oraz śledzenia globalnych trendów.

Polskie stoisko

Organizacja Polskiego Stoiska na Targach HORECA w Atenach stała się już tradycją Targów. Na stoisku zorganizowanym przez Polska Agencje Inwestycji i Handlu wystawiono oferty dwudziestu dwóch polskich firm. Oferty polskich firm cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Natomiast polscy przedsiębiorcy mieli okazję odbyć szereg rozmów B2B oraz nawiązać nowe relacje biznesowe.

Poniekąd Targi stanowią doskonałą okazję dla polskich przedsiębiorców planujących wejście na rynek grecki do nawiązania kontaktów z producentami i dostawcami dla greckiej branży HORECA.

„Na targach w Grecji jesteśmy pierwszy raz, dopiero rozpoznajemy ten rynek. Jesteśmy tu by zobaczyć, jak wyglądają te targi, by moc lepiej naszą ofertę dostosować do rynku greckiego. W porównaniu z innymi targami w Europie, ilość osób odwiedzających jest absolutnie dużo większa. Widać, że ludzie się interesują, próbują i zawierają kontrakty w przeciwieństwie z innymi targami” – mówi Emilia Swenderska, Export Manager, Firma Miranda Textiles

Dla osób zawodowo działających w tym obszarze zorganizowano szereg seminariów, forów dyskusyjnych i pokazów, na których greccy kucharze dali prawdziwy popis swoich kulinarnych umiejętności. Natomiast, odwiedzający targi, amatorzy dobrego jedzenia mogli skosztować wielu pysznych dań i napojów, degustować aromatyczną kawę czy herbatę, dojrzałe greckie wino, a także podpatrzyć proces przyrządzania pysznych dań.

Tekst, zdjęcia: Marzena Mavridis