W tym roku w czerwcu przez pięć dni trwały jedne z najważniejszych targów rangi międzynarodowej dla branży żeglugowej, czyli „Posidonia”. Ich 27. edycja odbyła się w Atenach w Metropolitan Expo, gdzie zebrało się około 2 tysięcy podmiotów z 88 krajów świata oraz 24 pawilony narodowe z Europy, Ameryki i Azji.

Tegoroczne wydarzenie „Posidonia” miało odbyć się już dwa lata temu, jednak z powodu pandemii koronawirusa przeniesiono je początkowo na październik 2020 r., a ostatecznie na 6-10 czerwca 2022 r., aby w pełni zapewnić bezpieczeństwo i komfort organizatorom i gościom.

W imieniu organizatorów Theodore Vokos, dyrektor zarządzający Posidonia Exhibitions SA zaznaczył, że wznowienie „Posidonii” to świetna wiadomość dla ateńskiej gospodarki, szczególnie dla lokalnych sektorów hotelarskich, transportowych i gastronomicznych.

Premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, wziął udział w uroczystym otwarciu targów. Głowy państw, urzędnicy UE, przewodniczący organizacji, ministrowie żeglugi międzynarodowej, decydenci światowych firm morskich, a także członkowie greckiego rządu byli obecni podczas uroczystości pierwszego dnia i tworzyli 800-osobową publiczność. Natomiast podczas całego okresu targów setki stoisk i wystaw odwiedziło ponad 18 tys. zwiedzających.

Polski Pawilon

Polskie podmioty gospodarcze także znalazły się wśród wystawców, aby zaprezentować swoją ofertę branży morskiej. W targach uczestniczyli przedstawiciele Portu Gdynia, Portu Gdańsk, Stoczni Remontowej Nauta, Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, Stoczni Remontowej, Stoczni Wulkan, Polskiego Rejestru Statków, Tridentu BMC i Bota Technik. Wielu z nich uczestniczy w wydarzeniu „Posidonia” od wielu lat, więc nie mogło ich zabraknąć. Pawilon Polski został odwiedzony przez jednych z najważniejszych obecnych gości, takich jak Minister Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Ambasador RP w Republice Greckiej Artur Lompart.

Targi zawsze są pełne spotkań i rozmów biznesowych z klientami o potencjalnej współpracy lub w celu nawiązania kontaktu, który przyniesie dalsze kolaboracje w przyszłości. Pomimo że jest to jeden z głównych celów „Posidonii”, zajmowanie się interesami z gośćmi to nie jedyny element wydarzenia.

Konferencje i seminaria organizowane w celu wymiany zdań i szerzenia wiedzy są również kluczową częścią targów. Podczas tegorocznej edycji tematy dotyczyły m.in. wpływu sytuacji związanej z Covid-19 na branżę żeglugową, dekarbonizacji i nowych technologii, które często pomagają i prowadzą do wyczekiwanych ulepszeń, ale mogą także stwarzać wyzwania.

Można było wziąć udział w tego typu wydarzeniach, a jedno z nich zorganizowane zostało przez Ambasadę RP w Grecji we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Ministerstwem Rozwoju i Technologii. Przedstawione seminarium o nazwie „POLAND – Thinking out of the box about maritime industry” promowało polskie przedsiębiorstwa branży morskiej, które zaprezentowały swoją ofertę, a samo wydarzenie zainteresowało prawie 100-osobową publikę.

Towarzyszące zawody sportowe

Przedsięwzięcia sportowe i zawody poprzedziły targi „Posidonia”, które odbywały się w celu nagłaśniania prestiżowego czerwcowego eventu. W regatach, Posidonia Cup, brali udział przedstawiciele polskich podmiotów również ze względu na promowanie swojego udziału w targach. Polska załoga wyruszyła na jachcie w kategorii „Performance” i były to dla Polskiego Pawilonu pierwsze takie zawody żeglarskie, także miejsce 14. w ogólnej klasyfikacji było znacznym osiągnięciem.

Pozostałe rywalizacje, które odbyły się przed targami to Posidonia Golf Tournament (turniej golfowy), Posidonia Running Event (bieg na 5 km ulicami Pireusu) oraz Posidonia Shipsoccer Tournament (turniej piłki nożnej).

Marzena Mavridis