Wielokrotnie nagradzany dokument Karoliny Bielawskiej „Mów mi Marianna” bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Salonikach w dniach 11-20 marca 2016.

Drugim polskim akcentem na Festiwalu są projekcje filmu szwedzko-fińskiej produkcji pt. „Don Juan”, którego reżyserem jest mieszkający w Szwecji Jerzy Śladkowski.

Informacje o twórcach i ich filmach
Karolina Bielawska 
Reżyserka i scenarzystka urodzona w 1978 r. w Zakopanem. Autorka filmu „Mów mi Marianna”.
Ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jej etiudy filmowe oraz filmy dokumentalne były prezentowane i nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą.

„Mów mi Marianna”, film dokumentalny, produkcja: Polska, 2015, 75 min.
Marianna to czterdziestoletnia atrakcyjna kobieta. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć. Okazało się, że życie napisało scenariusz, jakiego nikt się nie spodziewał, a cena wolności i wymarzonej kobiecości jest bardzo wysoka. www.callmemarianna.com

Projekcje podczas Festiwalu:
11 marca 2016, godz. 20.00, sala kinowa Pavlos Zannas
16 marca 2016, godz. 13.15, sala kinowa Stavros Tornes

Jerzy Śladkowski 
Reżyser i reporter urodzony w 1945 r. w Radomiu. Ukończył Wydział Filologii Klasycznej na Uniwersytecie w Toruniu, a w 1973 roku – Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Studiując na tym wydziale od 1972 roku pracował w Telewizji Polskiej, najpierw jako reporter, potem – realizator reportaży i filmów dokumentalnych. W 1982 roku opuścił kraj i osiadł w Szwecji, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Realizuje filmy dokumentalne dla Telewizji Szwedzkiej i Szwedzkiego Instytutu Filmowego, współpracuje też z telewizjami fińską, duńską i norweską. Od 1993 roku jest też współpracownikiem niemieckiej telewizji publicznej ZDF i satelitarnego programu ARTE. Od wyjazdu z Polski zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). W 1996 r. nagrodzony Feliksem za wkład w rozwój europejskiego filmu dokumentalnego (wspólnie ze Stanisławem Krzemińskim).

„Don Juan”, film dokumentalny, produkcja: Szwecja, Finlandia, 2015, 92 min.
Czterostronny trójkąt miłosny, przyprawiony autyzmem, nerwicami i kryzysami życiowymi w rosyjskim mieście Niżny Nowgorod. 22-letni młody człowiek imieniem Oleg szuka akceptacji i miłości. Wiele osób z jego otoczenia próbuje mu pomóc, ale bez skutku. Nagle pomoc przychodzi z zupełnie niespodziewanej strony.

Projekcje podczas Festiwalu:
15 marca 2016, godz.23.30, sala kinowa Stavros Tornes
20 marca 2016, godz. 20.00, sala kinowa Pavlos Zannas

Więcej na temat Festiwalu: tdf.filmfestival.gr

Ambasada RP w Atenach