Już za nami 12. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HO.RE.CA. Kolejna edycja Targów odbyła się w dniach 10-13 lutego 2017 r. w Metropolitan Expo w Atenach.

Połączenie tradycji i nowoczesności, aktualne trendy, rozbudowany program – to wszystko sprawia, że Targi w Atenach są jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w Grecji.

Targi Ho.Re.Ca (Hotel – Restaurant – Cafe ) to idealne miejsce do poznania nowoczesnych technologii, a także wyjątkowa szansa, by dowiedzieć się co nowego oferuje branża hotelowo – restauracyjna. Na Targach można odkryć nieznane i egzotyczne gatunki kawy, nowe rodzaje herbat, produktów żywnościowych czy win.

Niezwykle atrakcyjna oprawa i bogaty tegoroczny program przyciągnął ponad 125 tysięcy menedżerów z ponad 48 tys. firm, gości z sektora hotelarskiego, gastronomicznego i winiarskiego z Grecji oraz zagranicy.

W tegorocznej edycji wzięło udział blisko 550 Wystawców. Na stoiskach prezentowano różnorodność produktów i marek własnych. Oprócz wielkiej gamy artykułów spożywczych oraz produktów gotowych do spożycia, napojów oraz alkoholi, wystawcy oferowali także bogate wyposażenia dla hoteli i restauracji, najnowsze rozwiązania i usługi, niezwykle ciekawe i bezpłatne szkolenia, a także warsztaty dla hotelarzy, restauratorów i właścicieli lokali gastronomicznych.

ho 2017 9 ho 2017 2 ho 2017 4
ho 2017 8 ho 2017 5 ho 2017 1

Organizacja Polskiego Stoiska Narodowego na Targach HORECA w Atenach stała się już tradycją Targów. Na stoisku zorganizowanym przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Atenach wystawiono oferty ponad dwudziestu polskich firm. Była to również świetna okazja do zaprezentowania materiałów dotyczących polskich produktów oraz do rozmowy o współpracy greckich i polskich przedsiębiorców.

ho 2017 3 ho 2017 6 ho 2017 7

Oferty polskich firm cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wielką sensację wzbudził produkt polskiej firmy, Gastro Bike, która zaprezentowała po raz pierwszy na targach w Grecji w pełni mobilny i stylowy rower – „Lemon Bike”, który pełni funkcje niezależnego punktu sprzedaży i produkcji lemoniady.

ho lemon ho lemon6 ho lemon2

Przedstawiciele zachwalali produkt słowami: „Nasz przepis jest prosty: dajemy wycisk soczystej cytrynie, dodajemy cukru trzcinowego, schłodzonej wody mineralnej, aromatycznej mięty i startego imbiru. Lemoniada powstaje przy kliencie, więc każdy może zdecydować o proporcjach lub składzie”. Firma zapewnia, że lemoniada przygotowywana jest ze świeżych, w 100% naturalnych składników.”

Rower napędzany jest przez kierowcę – siłą mięśni nóg rowerzysty, natomiast urządzenia elektroniczne zasilane są alternatywną energią słoneczną. Do produkcji energii elektrycznej stosowane są panele fotowoltaiczne.

ho lemon5 ho lemon4 ho lemon1

To właśnie mobilność Gastro Bike zainteresowała odwiedzających polskie stoisko przedsiębiorców. Dużym atutem roweru jest, że może swobodnie przemieszczać się: na ulicy, rynku, promenadzie, drodze rowerowej, czy w parku. Może stać się również atrakcją turystyczną w miejscach niedostępnych dla stacjonarnych punktów sprzedaży. Posiada lekką konstrukcję a jego prowadzenie nie wymaga szczególnego wysiłku. Dzięki mobilności Gastro Bike, sprzedawca ma łatwy dostęp do potencjalnych klientów, nieosiągalnych przy wykorzystaniu tradycyjnych form sprzedaży. Rowery Gastro Bike są wyprodukowane jedynie z takich materiałów, które nie są szkodliwe dla środowiska i mogą być utylizowane zgodnie z zasadami recyklingu.

W tegorocznej edycji Targów podczas Forum Gastronomiczne organizowane w ramach imprez Klubu Szefów Kuchni Greckiej wybitni szefowie, znani m.in. z telewizyjnych programów kulinarnych, zaprezentowali w Kuchni Mistrzów swoją wizję przyrządzania potraw. Branżowi specjaliści podzielili się z kolei wiedzą z zakresu food-pairingu (sztuki łączenia smaków) oraz marketingu sensorycznego. Jedną z najjaśniejszych gwiazd specjalnej strefy pokazowo-warsztatowej był polski Expert i Doradca Kulinarny – Theofil Vafidis. Podczas kulinarnego show zaprezentował sztukę przyrządzania polskiej wołowiny z wykorzystaniem greckich produktów.

W trakcie Targów, oprócz prezentacji sprzętu do kuchni, hotelów i lokalów gastronomicznych, odbyły się liczne wykłady i szkolenia branżowe prowadzone przez ekspertów, degustacje produktów regionalnych, win, aromatycznych kaw i herbat. Z wiedzy ekspertów mogli skorzystać ci, którzy prowadzą swoje działalności lub dopiero planują ich budowę czy otwarcie.

Tekst: Marzena Mavridis

Foto: Marzena Mavridis, WPHI, Gastro Bike