Nie ulega wątpliwości, że to właśnie targi w Atenach uznawane były za jedno z kluczowych wydarzeń branży w obszarze zarówno Morza Śródziemnego jak i Bliskiego Wschodu. Targi obronne DEFEA (Defence Exhibition Athens) to pierwsze tego typu greckie wydarzenie właściwie od ponad dekady. Wystawa, która trwała trzy dni, została zorganizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Greckiej, siły zbrojne kraju oraz przedstawicieli sektora zbrojeniowego.

Warto wskazać, że w wydarzeniu brało udział 315 wystawców pochodzących z 22 państw. Natomiast, jak wskazują oficjalne dane, targi odwiedziło ponad 45 oficjalnych delegacji, wiele z nich to delegacje zagraniczne.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą inauguracją, której przewodniczył grecki Minister Obrony Narodowej Nicos Panagiotopoulos. W oficjalnym otwarciu udział wzięli także: wiceminister Alkiviades Stefanis oraz Szef Sztabu gen. Konstantinos Floros i wiele innych wysokich rangą oficerów zarówno z wojsk lądowych, marynarki wojennej a także z lotnictwa.

Należy w tym miejscu szczególnie zaznaczyć, że Defence Exhibition Athens były pierwszymi międzynarodowymi targami obronnymi, w których właśnie wzięła udział Grupa WB.

Mówiąc o Grupie WB należy bez wątpienia wskazać, że była to jedyna na greckiej wystawie polska reprezentacja tej branży. Grupa ta będąca podmiotem branży zbrojeniowej i specjalizująca się w różnorodnych systemach komunikacyjnych, bezpilotowych a także zarządzaniem polem walki wzbudziło duże zainteresowanie ze strony odbiorców i uczestników wydarzenia. Grupa ta dokonała podczas wydarzenia prezentacji specjalistycznej platformy komunikacji – Fonet a także zintegrowanego systemu zarządzania walką, o nazwie – Topaz.

Wato zaznaczyć, że Gruba WB zapewniała także możliwość zapoznania się z radiostacją programowalną COMP@N zarówno w opcji doręcznej oraz pojazdowej. Zaprezentowano także jedną z najmniejszych i najlżejszych radiostacji doręcznych R35010. Warto wskazać, że radiostacja połączona ze specjalistycznymi zestawami pojazdowymi stanowi kluczową bazę dla systemów BMS. Warto zaznaczyć, że szczególne zainteresowanie wśród odbiorców wzbudził wielozadaniowy system bezzałogowy FlyEye. Jest on wykorzystywany w roli rozpoznania, naprowadzania i korygowania ognia artylerii. FlyEye od początku projektowany był do współpracy z systemem Topaz. Warto zaznaczyć, że jest to system w pełni zintegrowany.

Podczas pierwszego dnia wydarzenia przedstawiciele Grupy WB, na swoim stanowisku wystawowym, gościli znamienitych gości: Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji Artura Lomparta oraz attaché wojskowego pułkownika Jana Kurdziałka. Stoisko odwiedziła również delegacja przedstawicieli Sejmu i Senatu RP przebywających akurat w tych dniach z wizytą oficjalną w Atenach. Natomiast drugiego dnia stanowisko odwiedził Minister Obrony Narodowej Republiki Greckiej – Nikolaos Panagiotopoulos a także szef Generalnego Dyrektoriatu ds. Inwestycji Obronnych i Uzbrojenia Aristeidis Alexopoulos. Z dużym zainteresowaniem obserwowali polskie rozwiązania w obszarze branży zbrojnej.

Zdjęcia: Kamil Cywoniuk