horeka2014

W dniach 7 – 10 lutego br. w Centrum Ekspozycyjnym Metropolitan Expo w Atenach odbyły się 9.Międzynarodowe Targi Ho.Re.Ca (Hotel-Restaurant- Cafe).

Hotelarze i restauratorzy, a także osoby związane z branżą gastronomiczno-hotelarską mogły przez cztery dni odwiedzić hale targowe, na których wystawiały się firmy wspierające ich działalność.

Międzynarodowe Targi Wyposażenia Hoteli i Gastronomii HO.RE.CA w Atenach to największe zimowe Targi w Grecji, które cieszą się dużym zainteresowaniem. W Tym roku na powierzchni 45 tys. m2 spotkało się w Metropolitan Expo blisko 525 wystawców z każdego zakątka Grecji , Cypru i krajów Europy Południowo – Wschodnich. Przybyło prawie 32.500 zwiedzających, w tym goście z zagranicy. Na targach prezentowana była pełna oferta z zakresu hotelarstwa i gastronomii (wyposażenie hoteli, restauracji, kawiarni, napoje, artykuły spożywcze oraz wina i piwo).

Siódmy raz z rzędu HO.RE.CA gościła Międzynarodowe Forum Gastronomiczne organizowane w ramach imprez Klubu Szefów Kuchni Greckiej. W trakcie Forum szefowie kuchni z 15 krajów świata przedstawili wyjątkowe dania narodowej kultury kulinarnej własnych krajów.

horeka4 2014 horeka5 2014 horeka9 2014

O polski akcent na targach zadbali: Theofilos Vafidis Expert i Doradca Kulinarny, Łukasz Konik Executive Chef Hotelu Brant oraz Artur Świerzewski Executive Chef Hotelu Trylogia członkowie Fundacji Klubu Szefów Kuchni a także Maciej Goncewicz z Restauracji Sowa w Bydgoszczy, którzy na tę okazję przygotowali polskie potrawy z wykorzystaniem dwóch greckich produktów w każdym daniu.

horeka1 2014 horeka7 2014 horeka6 2014

Po raz pierwszy w tym roku na targach HO.RE.CA w Atenach odbyło się gotowanie na scenie przez polskich kucharzy oraz prezentacja regionalnych produktów polskich. Grecy upodobali sobie szczególnie żurek na zakwasie, gęsią wątróbkę oraz potrawy z dziczyzny, które w Grecji są rzadkością. Przygotowywane potrawy przez kucharzy polskich uzyskały uznanie komisji i zostały wyróżnione w kategorii „Trendy Gastronomiczne Narodów”.

horeka02 20124 horeka0 2014 horeka01 2014

W trakcie Targów, oprócz prezentacji sprzętu do kuchni, hotelu i gastronomii, odbyły się liczne wykłady i szkolenia branżowe prowadzone przez ekspertów, degustacje produktów regionalnych, win, aromatycznych kaw i herbat. Poza tym imprezie towarzyszyło wiele konkursów kulinarnych o różnych tematykach z uczestnictwem kucharzy z wielu regionów Grecji jak również odbył się konkurs juniorów w kuchni – czyli dzieci gotują.

Tekst i zdjecia:
Marzena Mavridis