15 maja 2022 w popularnym Parku Tritsi królowały biało – czerwone barwy, język polski oraz polska zabawa na całego. Tańczyliśmy, śpiewaliśmy, bawiliśmy się, delektowaliśmy smakołykami, czyli po prostu byliśmy ze sobą! W ramach Dni Dziedzictwa Polskiego i przy współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji oraz pod egidą Portalu Polonorama – obchodzącego 15 lat swego istnienia – zdominowaliśmy polonijną zabawą lokalną przestrzeń, a rozchodząca się po okolicy radosna atmosfera naszej imprezy wzbudzała sporą ciekawość i zainteresowanie niedzielnych spacerowiczów.

15-lecie Polonoramy postanowiliśmy uczcić między innymi zapraszając Was na I Polonijny Rajd Rowerowy. Nasze święto zaczęliśmy w jakże symbolicznym dla Ateńskiej Polonii miejscu – bo pod gmachem Polskiego Kościoła przy ulicy Michail Voda. Z pewnością wiele osób pamięta, że w tej przestrzeni biło kiedyś serce polonijnej obecności pod Akropolem. Niegdyś przy tutejszych uliczkach mieszkała większość naszych rodaków, tu funkcjonowało także wiele rozmaitych instytucji – przede wszystkim kościół katolicki z posługującymi w naszym języku duchownymi. Jeszcze dekadę temu po każdej polskiej Mszy spotykały się tu tłumy ludzi. W pobliskich punktach handlowych można było kupić gazety, książki, lekarstwa, kosmetyki oraz artykuły spożywcze wszelkiej maści i potrzeby. Działały też inne usługi, jak fryzjerzy czy biura podróży. Dziś, pomimo, że nasi rodacy rozjechali się zarówno po świecie, jak i ateńskiej metropolii, wciąż mamy w tej okolicy kilka instytucji. Tą najważniejszą jest z pewnością parafia katolicka, w której wciąż są polscy księża i siostry zakonne. Zrozumiałe więc, aby właśnie z tego historycznego miejsca wystartowała nasza impreza; a że jej początek spod Polskiego Kościoła niósł ze sobą pewien wymiar emocjonalny, poprosiliśmy diakona Jacka o pobłogosławienie uczestników, co też stało się naszym udziałem.

Dodajmy, że odpowiedzialna za organizację Sylwia liczyła na zainteresowanie grupy około 20 osób, a tymczasem ruszyło około 70 sportowców, a każdy z polską flagą zatkniętą na rowerze! Potrzebowaliśmy więc wsparcia i opieki, również tej z Niebios! To niecodziennie przedsięwzięcie wiązało się z szeregiem wcześniejszych przygotowań, jak na przykład zgłoszenie rajdu do specjalnych służb w celu otrzymania pozwolenia, czy zapewnienie bezpieczeństwa. Wszyscy wiemy, jak przedstawia się swoboda interpretacji przepisów na greckich drogach (być może sami też z niej korzystamy), więc tym bardziej potrzebowaliśmy wziąć za naszych rowerzystów odpowiedzialność! Szczęśliwie wszystkim nie tylko udało się przejechać ulice greckiej stolicy, ale w zwartym kordonie wjechać niczym mistrzowie na teren Parku Tritson, gdzie odbywała się właściwa impreza. Widok radosnej grupy rowerzystów w polskich barwach był naprawdę niezapomniany! Ufundowane przez Ambasadę RP koszulki, nawiązujące do Narodowego Dziedzictwa Polski, pozwoliły poczuć się jak jeden zespół sportowy! Oprócz entuzjastycznych wiwatów nie zabrakło oprawy muzycznej, a więc naszych polonijnych sportowców powitał utwór We are the champions zespołu Queen. Nasza radość z organizacji rajdu była tym większa, ponieważ wziął w nim udział jako uczestnik Pan Tomasz Wiśniewski, I radca Ambasady RP w Atenach, który wraz z rodziną był obecny w grupie naszych cyklistów. Nie mogło też zabraknąć utworu Wszyscy Polacy to jedna rodzina, o czym tej niedzieli przypomnieliśmy sobie szczególnie. W 15-lecie Polonoramy otaczała nas nasza polonijna familia w Atenach.

Po oficjalnym powitaniu wszystkich naszych gości, głos przejął obecny również Ambasador RP w Grecji, pan Artur Lompart, który serdecznie pogratulował zarówno ukończenia rajdu, jak i powinszował redakcji Polonoramy jubileuszu istnienia. Następnie przedstawiliśmy naszemu audytorium krótką historię witryny i głos przejęła Marzena Mavridis – założycielka portalu i redaktor prowadząca. Ona także podziękowała za tak liczne przybycie oraz podkreśliła, „że w końcu wychodzimy dla siebie wzajemnie z cienia.” Działalność internetowa ma to do siebie, że w ogromnej przewadze jest działalnością anonimową, stąd dla Polonoramy jest ważne, że mogliśmy w końcu poznać naszych Czytelników i zobaczyć entuzjastów. Ufamy, że ze wzajemnością.

Po krótkiej prezentacji piętnastu najciekawszych faktów o Polonoramie, wręczeniu przez pana Konsula Sławomira Pyla i Marzenę Mavridis wyróżnień – niespodzianek dla naszych redaktorów i współpracowników, a także po wymienieniu sponsorów samej degustacji, goście zostali zaproszeni do zabawy, a pałeczkę przejął nasz wulkan energii czyli nieodzowna animatorka Renata!

Co tam się działo! Konkursy, zawody i rozgrywki dzieci i rodziców, quizy dla wszystkich. Konkurencje sprawnościowe dla małych i dużych, konkurs plastyczny dla dzieci i mnóstwo dobrej zabawy przy polskiej muzyce. Poczęstunek w postaci delikatesów z polskimi produktami i słodyczami, pieczone kiełbaski z musztardą i keczupem. Polskie smaki, za którymi często tęsknimy, gdy mieszkamy poza granicami kraju, smaki niby pozornie zwyczajne, ale przywodzące na myśl Polskę, dom i mnóstwo wspomnień. Ktoś – stojąc zupełnie z boku – mógłby powiedzieć, że to nic specjalnego, ale przecież oprócz tego skromnego, aczkolwiek zorganizowanego z myślą o naszych Czytelnikach poczęstunku, liczyła się również atmosfera. A także poczucie polonijnej wspólnoty, radosny czas w rytmie polskich przebojów i uśmiechnięte twarze dawno niewidzialnych znajomych i przyjaciół, bo przecież przez ostanie ponad dwa lata nasze życie było ograniczane restrykcjami sanitarnymi.

W ten sposób spędziliśmy ze sobą kilka godzin, a spacerujący obok naszego pikniku Grecy, nie dość, że z zaciekawieniem sięgali po poczęstunek, oferowany przez ubrane w stroje ludowe dzieci, to nie mogli się nadziwić i napatrzeć na biało – czerwoną polanę, gdzie trwał nasz piknik. Przystając i zadając jak zawsze wiele pytań, przypominali sobie polskich strażaków, którzy parę miesięcy temu w imponującej kolumnadzie dotarli do Grecji, aby ratować ten kraj i jego mieszkańców przed pożogą, a także pytali jak sobie radzimy w obliczu bieżących wydarzeń w Polsce. Ich zainteresowanie przechodziło w uznanie, a zwieńczeniem tego pozytywnego zdumienia były atrakcje smakowe w postaci poczęstunku polskimi smakołykami – zarówno na ostro (kabanosy, kiełbaska z grilla), jak i słodko (krówki, cukierki toffi, pączki). Można było także uraczyć się wodą smakową, napojami izotonicznymi oraz polskim piwem, czego w obliczu ciepłego dnia też nie odmawiano.

W imieniu własnym oraz naszych gości wyrażamy wdzięczność i składamy podziękowania naszym wspaniałym sponsorom:

 • Kancelaria Adwokacka – Margarita Pac- Kati;
 • Polsko – Grecka Izba Przemysłowo – Handlowa
 • iStart -firma handlowo – usługowa – konsultacyjna;
 • Lidia z Grecji z Youtube – gotuje po grecku;
 • Wawel – słodycze;
 • Tarczyński – kabanosy;
 • PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu) – wsparcie;
 • OSHEE – napoje izotoniczne;
 • MASPEX –wody smakowe;
 • Sklepy: Wars i Sawa i Polonia;
 • ANKORP- musztarda Konik;

Bawiliśmy się świetnie przy polskich hitach z kilku dekad, ale – jak na Grecję przystało – nie mogło zabraknąć kultowego motywu z filmu „Grek Zorba”. Polacy brawurowo zatańczyli radosny taniec, jednak musimy zdradzić, że show skradł im…mały Grek. Kilkuletni chłopczyk dał się porwać muzyce i samotnie, z absolutnym urokiem, zatańczył swoją dziecięcą „zorbę” w pobliżu dorosłych polskich tancerzy, za co zebrał gromkie brawa.

Emocje sięgnęły zenitu, kiedy rozpoczęła się loteria. Losy można było kupić przez cały czas trwania pikniku. Nadmienimy, że płacąc symboliczne 2 euro można było wrócić do domu z nagrodami, których koszty sięgały kilkuset euro. Mieliśmy do rozdania 15 fantów, które zostały ufundowane przez:

 • KOISARIO – jednodniowy rejs jachtem po Zatoce Sarońskiej;
 • ZANKO TOURS – jednodniowy rejs statkiem wycieczkowym po wyspach Hydra, Egina, Poros;
 •  ATHENS DIVERS ACADEMY – kurs nurkowania;
 • ADAMIS – przejazd na trasie Grecja – Polska – Grecja;
 • ANAVALOS – nocleg w ekskluzywnym hotelu Anavolos w Kiveri;
 • YIANTES – kolacja w greckiej restauracji;
 • VILLA ADRI – weekend z dziećmi w Villa Adri w Loutra Oreas Ellenis;

Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała kilkuletnia Marianka, która dzielnie wybierała z puli szczęśliwe kupony. Cenne nagrody i entuzjastyczne reakcje osób, do których tego dnia uśmiechnęła się grecka bogini Fortuna sprawiły, że był to wyjątkowy punkt programu. Wszystkim szczęśliwcom serdecznie gratulujemy, a naszym sponsorom bardzo dziękujemy za ich hojność. Dziękujemy także panu Ambasadorowi Arturowi Lompartowi, który z entuzjazmem włączył się do naszej gali.

Cieszymy się ogromnie, że nasza impreza – która miała tak wiele odsłon i aspektów – przypadła Wam do gustu. Raz jeszcze gorąco dziękujemy Państwu za przybycie, obecność oraz wspólną zabawę. Dziękujemy również naszemu licznemu gronu entuzjastów i wolontariuszy za Waszą nieocenioną pomoc i zaangażowanie – bez Was nie byłoby tego pikniku! Do zobaczenia!

Redakcja