Kiedy chodzi o bezpieczeństwo dzieci na ateńskich drogach dorośli potrafią doskonale się zorganizować i tym samym powstaje idealnie opracowana atrakcja dedykowana dla najmłodszych uzytkowników dróg. Poprzez zabawę, odpowiednie podejście, zastosowanie właściwych dla wieku form i metod pracy została przekazana młodym rowerzystom nie tylko pasja do tego sportu ale także kluczowa wiedza. Nie ulega bowiem watpliwości, że znajomość zasad poruszania się na drodze jest kluczowa w trosce o bezpieczeństwo własne oraz innych urzytkowiników ruchu.

Jazda na rowerze to dla dziecka nie lada frajda. Zanim jednak będzie czerpać z tego pełnię radości, musi opanować technikę i nauczyć się bezpiecznej jazdy rowerem po mieście. Dlatego też, odpowiadając na potrzeby najmłodszych mieszkańców dzielnicy Filotei-Psichiko zorganizowano pilotażowy program „Bezpieczna jazda rowerem w mieście”

Głównym organizatorem była ΟΚΑPΑ Filotei-Psichiko i Urząd Miasta Filotei-Psichiko. Dbając o bezpieczeństwo na drodze oraz chcac szerzyć wiedzę w tym zakresie do akcji przyłączyły się również takie organizacje jak Orthopetalies Zois (Ορθοπεταλιες ζωής), ΙDΟRΟ, OLYMPIC GREEN VALUES oraz Hellenic Olympians Association.

Mając na uwadze jak istotne jest kształtowanie właściwej postawy młodych użytkowników dróg oraz jak znaczące ma to znaczenie w przyszłości w organizację prezentowanej idei włączył się także wielu wspaniałych sportowców ze świata greckiego sportu. Warto wskazać, że reprezentują oni różne dyscypliny sportu, nie tylko kolarstwo.
Podejmowane działania zaowocowały również tym, że do inicjatywy przyłaczyli się wolontariusze z Poloni greckiej, którzy z wielką przyjemnością i radością przyjęli zaproszenie od Ioannisa Stathopoulosa (Γιάννης Σταθόπουλος) głównego prowadzącego całą akcję.

Cały program był zorganizowany z należytą dbałością o każdy szczegół. W każdą kolejną czerwcową sobotę od godziny 17 do godziny 21 wszyscy z wielkim zaangażowaniem starali się przekazywać najważniejsze i najpotrzebniejsze informacje o bezpieczeństwie drogowym. Od godziny 17 do godziny 19 odbywały się zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Program obejmował lekcje teoretyczne oraz praktyczne.

Następnie od godziny 19 do godizny 21 były takie same zajęcia, jednak dedykowane dla dzieci w wieku od 12-17 lat. Podział na grupy wiekowe nie był przypadkowy. Mają na uwadze konieczność optymalizacji pracy z dzieckiem, w zależności od jego wieku, zastosowano odpowiednie dostosowane formy, techniki i metody przekazywania wiedzy i następnie jej utrwalania.

Godzinne wykłady teoretyczne zawierały bardzo cenne informacje dotyczące zachowania się na drodze oraz jazdy na rowerze. Podstawowe informacje o rowerze, potrzebnych akcesoriach, które poprawiają bezpieczeństwo i widoczność rowerzysty na drodze, stanowiły kluczowy element zajęć. Wielu sportowców opowiadało o swoich doświadczeniach życiowych i sportowych związanych z rowerem. Były historie smutne jak i radosne, ale każda z nich zakończona była pięknym przekazem dla dzieci. Ukazanie piekna sportu i jego znaczącego wpływ na całokształt funkcjonowania człowieka pozytywnie wpływało na kształtowanie prosportowych i prozdrowotnych postaw wśród młodych rowerzystów.

Następnie, po części teoretycznej, dzieci przechodziły do praktycznej części programu. Podczas jej realizacji były dzielone na grupy, którymi opiekowali się olimpijczycy z różnych dziedzin kolarstwa. W ten sposób uczestnicy zajęć mieli okazję poznać bliżej swoich idoli a oni mieli okazję wspierać swoim doświadczeniem i dbać o bezpieczeństwo najmłodszych rowerzystów. Bycie autorytetem to znaczna odpoiwiedzialność, ale tez przyjemność i satysfakcja.

Każda kolejna sobota, a wraz z nią następne zajęcia, przynosiły dzieciom nowe wyzwania i doświadczenia. W pierwszą sobotę tj. 05.06 odbyło się ogólne zapoznanie sportowców z dziećmi. Przedstawienie wszystkich, którzy chcieli tworzyć tak wspaniałe przedsięwzięcie i uhonorowanie dyplomami wielu wybitnych sportowców. Wśród uhonorowanych znaleźli się także wolontariusze Polonii greckiej. Następnie dzieci rozpoczęły swoją pierwszą przygodę z rowerem pod okiem doświadczonych kolarzy. Zadaniem wolontariuszy było wspieranie i dbanie o bezpieczeństwo dzieci .

W drugą sobotę, 12.06, wiele wskazywało na to, że zajęcia będą musiały zostac odwołane z powodu niesprzyjająych warunków atmosferycznych. Jednak szczęście uśmiechnęło się do dzieci i zajęcia odbyły się pomimo przeciwności. Liczna grupa najmłodszych rowerzystów stawiła się punktualnie na zajęcia. To było bez watpienia dużą motywacją dla organizatorów przedwsięwzięcia. W tym dniu też odbyło się wspaniała inicjatywa na czele, której stał burmistrz Filotei – Psichiko – Dimitris Galanis. Na terenie szkoły, w której odbywały się zajęcia zasądzono drzewko oliwne. Celem zasadzenia drzewka było zasianie w młodym pokoleniu olimpizmu, pokoju oraz odpowiedzialność ochronny środowiska. Z tego drzewka z jego gałęzi będą tworzone wieńce dla laureatów imprez sportowych tej gminy. Ten symboliczny ale podniosły gest był niewatpliwie bardzo wzruszajacy dla wszystkich uczestników wydarzenia, i tych najmłodszych ale też dla samych organizatorów i wolontariuszy. Wielkim zaszczytem w tym dniu było przekazanie opieki nad grupą dzieci jednej z naszych doświadczonych polonijnych wolontariuszek.

Trzecia sobota przyniosła, dzieciom kolejny, trudny aczkolwiek bardzo istotny temat. Do akcji zostali zaproszeni sportowcy, którzy przeszli przeszczep narządów. Opowiadali swoje historie oraz podkreślali jak wielką rolę w tym wszystkim odegrał sport. Jak wiele im pomógł i jak dziś pomimo utrudnień zdrowotnych nadal kontynują swoją pasję związaną ze sportem. Znów dzieci mogły poznać znane i wybitne postacie ze świata sportu i przekonać się, że o swoje marzenia i cele trzeba walczyć pomimo trudności jakie życie stawia przed człowiekiem, na róznych jego etapach.

Ostatnia i czwarta już czerwcowa sobota przyniosła uczestnikom fale upałów oraz najpiękniejsze wspomnienia z całej kampanii. Kolejny raz dzieci udowodniły, że utrudnienia pogodowe nie zniechęcają tak łatwo. Licznie stawiły się na ostatnie spotkanie.
W zamian za swój zapał i chęci zdobywania wiedzy oraz doświadczenia w części teoretycznej wyjaśniono dlaczego noszenie kasku jest tak ważne. By podkreślić powagę tematu kilku kolarzy opowiedziało dzieciom swoje doświadczenia z wypadków, w których kask uratował mi życie. Tutaj znowu należy podkreslić wdrażanie zoptymalizowanych technik przekazywania wiedzy, a wszystko po to aby w pamięci uczestników projektu pozostały one na zawsze.

Po bezpiecznej jeździe po dzielnicy odbyło się oficjalne zakończenie całej akcji. Dzieci dostały dyplomy, lody, a od wolontariuszy Polonii greckiej soczystego arbuza.
Radość, energia, entuzjazm, śmiechy i podziękowania od dzieci to zdecydowanie była najpiękniejsza nagroda dla organizatorów całej imprezy.

Sukces kampanii zaowocował tym, że już we wrześniu odbędzie się kolejna seria edukacyjnych sobót. Tym razem to dzieci z gminy Psichiko będą mogły doświadczyć tego samego co dzieci z Filothei.

Angażując się czesto w podobne działania jesteśmy szczęśliwi, że zostaliśmy zaproszeni do udziału w tak wspaniałej kampanii. Ogromnie się cieszymy, że mogliśmy się podzielić z najmłodzymi naszym doświadczeniem z jazdy po drogach ateńskich na rowerze.

To piekny przykład współpracy pomiędzy Polonią a Grekami. Zostaliśmy włączeni w piękny projekt, jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć najmłodsze greckie pokolenie w realizacji rowerowej przygody.

Na miarę możliwości angażujemy się w różnorodne inicjatywy i tym samym nie poprzestajemy wspierać greckiego społeczeństwa, wyznając zasadę: „ile możemy tyle pomożemy”. Z wielką chęcią i zaangażowaniem bierzmy również udział w różnych innych akcjach charytatywnych. Zbieramy kilometry dla dzieci w każdej potrzebie. Wspieramy akcje, które mają na celu uświadomić społeczeństwo, jak ważne jest bycie dawcą szpiku kostnego lub jak niewielkim wysiłkiem i swoimi kilometrami na rowerze możemy pomóc dzieciom chorym na raka. To niewiele z naszej strony, ale dając przykład motywujemy innych a co najważniejsze uświadamiamy, że bezpieczeństwo, wspieranie i dbanie o innych a także o środowisko naturalne to naprawdę ważne i potrzebe współcześnie inicjatywy.

Miesiąc czerwiec przyniósł nam prócz pięknej pogody również i owocną współpracę. Być może to poczatek kolejnego etapu i początek czegoś nowego. Ze swojej strony zachecamy wszystkich do podejmowania róznorodnych aktywności na rzecz innych ludzi, zwierząt, roślin czy środowiska. Bycie wolontariuszem i dzielenie się dobrem jest bez watpienia bardzo satysfakcjonujące.

tekst: Marzena Mavridis

zdjecia: archiwum prywatne