Margarita Pac – Katri z zawodu adwokat, mediator oraz trener mediacji. Zajmuje się pomocą prawną na terenie całej Grecji, jak również Polski. Mieszka w Grecji od 2006 r. W tym roku jest kandydatką do Rady Gminy miasta Nafplio i gmin: Asini, Midea, Nea Tiryns.

Zgodziłaś się kandydować do wyborów samorządowych miasta Nafplio. Co Cię do tego skłoniło?
Już kilka miesięcy temu zaproponowano mi udział w wyborach samorządowych. Odpowiedź była oczywista – TAK! W Grecji założyłam rodzinę, nostryfikowałam dyplom, uzyskałam greckie obywatelstwo, jestem adwokatem i mediatorem aktywnie działającym w życiu publicznym tym bardziej, że jako Polka mogę podpowiedzieć pewne rozwiązania, które sprawdziły się w mojej pierwszej Ojczyźnie.

Z jakiego komitetu jesteś kandydatem do Rady Gminy? Dlaczego startujesz właśnie z tej listy?
Jestem kandydatką do Rady Gminy z listy Panagiotisa Anagnostara „Protevousa Ksana” (Παναγιώτης Αναγνωσταράς «Πρωτεύουσα Ξανά»). Panagiotis Anagnostara udowodnił w dwóch kadencjach, że potrafi sprawować władzę w sposób należyty i z korzyscią dla obywateli realizując ważne projekty dla naszego regionu.

Mieszkasz w gminie Nafplio od kilku lat. W jaki sposób do tej pory uczestniczyłaś w życiu lokalnej społeczności?
Mieszkam w Grecji od 2006 roku. Już od pierwszych miesięcy działam na rzecz lokalnej społeczności (chociażby sadzenie drzew na wyspie Romvi, kiedy jeszcze nawet nie mówiłam po grecku). Od lat jestem członkiem stowarzyszeń obywatelskich, grup tańca folklorystycznego, rad szkolnych, jestem członkiem zarządu stowarzyszenia kulturalnego w Tolo. To pozwoliło mi na poznanie kultury Grecji, Greków jak i problemów, z którymi boryka się społeczność w całej gminie.

Jakie są twoim zdaniem priorytety rozwoju gminy Nafplio na najbliższe lata? Co chciałbyś zrobić?
Chciałabym, aby w naszej gminie była bezpieczna komunikacja, bezpieczne place zabaw, miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych, czystość obszarów miejskich, oświetlenie w całej gminie oraz rozwiązanie istotnego problemu całej gminy jakim jest jakość wody pitnej w gospodarstwach domowych albo raczej jej brak.

Dlaczego ludzie powinni oddać akurat swój głos na Ciebie, na Margarite Pac-Katri?
Chcę podkreślić, że nie jestem politykiem. Jestem mieszkańcem gminy. Jest to bardzo ważne, gdyż sposób postrzegania jest całkiem inny. Mam bezpośredni kontakt z problemami mieszkanców gdyż dotykają moją rodzinę w takim samym stopniu. Myślę ,że jestem dobrym kandydatem, ponieważ chcę działać dla dobra wszystkich mieszkańców naszej gminy a nie krępują mnie żadne układy. Pomimo, że jestem tu tyle lat, mam świeże i obiektywne spojrzenie na wiele spraw.

Twoje zainteresowania poza działalnością społeczną?
Interesuję się historią i kulturą grecką – moja mama uczyła historii 🙂 – nie tylko starożytną ale również współczesną i bardzo podoba mi się, że kultywuje się stare regionalne obyczaje i tradycje, stroje, tańce. Uwielbiam nurkować tak jak cała moja rodzina – to jest naprawde relaksujące. Nie mogę nie wspomnieć o tańcu- od lat tanczę w greckim regionalnym zespole, jest to cudowny sposób na poznanie nowych ludzi jak i kultury całej Grecji.

Czy nie obawiasz się wyników wyborów?
Absolutnie nie! Dla mnie najistotniejszy jest szacunek i sympatia mieszkańców. Kandydowanie do wyborów pokazało mi jak wielu ludzi jest mi przychylnych, jak wielu widzi i docenia moje starania od lat. Bezpośredni kontakt z wyborcami dał mi siłę i utwierdziło mnie, że to co robię od lat jest zauważane i bardzo potrzebne.

Z jakim hasłem idziesz do wyborów?
Go Pats !!!! Margarita Pats – Katri.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w wyborach.

Rozmawiała : Marzena Mavridis