spartatlon5

W dniach 28 – 29 września 2012 odbył się w Grecji jeden z najsłynniejszych i najtrudniejszych biegów w Europie – nawiązujący do historii starożytnej Grecji – Spartathlon.

30 edycja Spartathlonu okazała się jeszcze trudniejsza niż zwykle. Spośród 336 uczestników na mecie zameldowało się zaledwie 72 w tym tylko jeden Polak, 58 letni Zbigniew Malinowski. Był to jego 9 start z rzędu i 9 ukończony na doskonałym 20 miejscu z czasem 32 godz.18 min!

Bieg rozpoczął się w piątek o godz. 7:00 spod Akropolu, a zakończył dzień później o 19:00 w Sparcie, przed pomnikiem Leonidasa. Wyścig prowadził wzdłuż wybrzeża do Koryntu, dalej przez Nemeę do szczytu góry Mt. Parthenion (na wysokości1200m n.p.m.), następnie przez Nestni i Tegea i autostradę do Sparty.

Spartathlon jest wyzwaniem dla „ludzi z żelaza”. Biegacze muszą przebiec dystans z licznymi nierównościami terenu, w tym m.in. pod górę, która znajduje się na wysokości 1200m n.p.m. i to na prawie 160 km, gdzie organizm zawodnika już jest wystarczająco wyczerpany, przy temperaturze ok. 28 – 30 stopni, bo tyle wynosi średni jej poziom w Grecji pod koniec września – to prawdziwy wyczyn!

To jednak nie koniec utrudnień, jakie zafundowali organizatorzy startującym. Na trasie znajduje się 75 punktów kontrolnych z ustalonymi limitami czasowymi, w których biegacze muszą się zmieścić przebiegając przez punkty przed ich oficjalnym zamknięciem. W przeciwnym razie odpadają z dalszej trasy. Bieg należało ukończyć w limicie 36 godzin. Za dobiegnięcie do mety, zwycięzcy otrzymują czarkę zimnej wody i wieniec oliwny na głowę.

spartatlon2 spartatlon1  spartatlon4

W tym roku do mety przy pomniku króla Leonidasa w Sparcie na pierwszej pozycji z czasem 26 godzin 28 minut i 19 sekund. dobiegł 46-letni Niemiec Thoms Stu. Za nim uplasował się dwa lata od niego młodszy Japończyk Tetsuo Kiso (26:36.23) i… najlepsza wśród kobiet, plasująca się na trzeciej pozycji w klasyfikacji open 36-letnia debiutantka, Brytyjka Elizabeth Hawker (27:02.17), zwyciężczyni tegorocznego UTMB, która tym samym ustanowiła nowy rekord kobiet!

Zawodnicy biegli 246 km na trasie z Aten do Sparty upamiętniając czas wojen grecko – perskich, kiedy to posłaniec Pheidippides w 490 roku p. n. e .pobiegł z Aten do Sparty, aby poprosić Spartańczyków o pomoc przy bitwie pod Maratonem. Według opowieści wyruszył w trasę o poranku i przybiegł wieczorem następnego dnia.

W tegorocznej 30 edycji Spartathlonu brało udział 6-ro Polaków:
arrowRyszard Kałaczyński nr 389
arrowZbigniew Malinowski nr 174
arrowPaweł Kotlarz – nr 60
arrowHenryk Chudy – nr 169
arrowEdyta Szczygielska – nr 164
arrowDominik Jagiełło – nr 369

Pierwszym Polakiem, który ukończył Spartathlon był Edward Dudek, który dokonał tego wyczynu w 1995 roku.

Wyścig Spartathlon to ogromne wyzwanie, ale przede wszystkim ogromny wysiłek dla organizmu. Organizatorzy chcą mieć pewność, że uczestnicy są do niego odpowiednio przygotowani postawili wymogi . Żeby wziąć w nim udział należy w ciągu ostatnich trzech lat spełnił, co najmniej jeden z warunków:
arrowukończyć bieg na 100 km w czasie krótszym niż 10:30 h
arrowwziąć udział w Spartathlonie i zameldowanie się co najmniej w punkcie kontrolnym Nestani (172 km) w czasie 24:30 h
arrowukończyć jednej z wcześniejszych edycji Spartathlonu
arrowukończyć bieg, na co najmniej 200 km trasie bez limitu czasowego

Spartathlon z uwagi na limit czasowy i warunki klimatyczne oraz dystans porównywany jest stopniem trudności do amerykańskiego biegu Badwater.