Za nami pierwsza tura wyborów prezydenckich. Swój głos w wyborach oddała także grecka Polonia, dla której przygotowano 1119 kart wyborczych. Sondażowe wyniki exit poll dają zwycięstwo prezydentowi Andrzejowi Dudzie z wynikiem 41,8 proc. głosem. Na drugim miejscu z wynikiem 30,4 proc. uplasował się Rafał Trzaskowski. Kandydat Koalicji Obywatelskiej spotka się w II turze z urzędującym prezydentem.

Trzeci uzyskany wynik – 13,3 proc. należy do niezależnego kandydata Szymona Hołowni. Kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak uzyskał 7,4 proc. Kandydat Lewicy Robert Biedroń zdobył 2,9 proc. Tuż za nim, z wynikiem 2,6 proc. plasuje się lider PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz.

Marek Jakubiak (Federacja dla Rzeczypospolitej) uzyskał 0,5 proc. głosów. Stanisław Żółtek (Kongres Nowej Prawicy), Waldemar Witkowski (Unia Pracy) i bezpartyjny kandydat Paweł Tanajno uzyskali po 0,3 proc. głosów. Listę sondażowych wyników z wynikiem 0,2 proc. zamyka Mirosław Piotrowski (Ruch Prawdziwa Europa).

Exit poll to nieoficjalne sondażowe wyniki zebrane w dniu wyborów. Ankietowani wyborcy są pytani o swoją decyzję tuż po wyjściu z lokalu wyborczego. Na podstawie ich odpowiedzi, tuż po zakończeniu głosowania i ciszy wyborczej, podawane są pierwsze przybliżone wyniki wyborów. Oficjalne, cząstkowe, są przedstawiane przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie spływających z komisji głosów. Pełne wyniki powinniśmy poznać we wtorek lub najpóźniej w środę rano – poinformował na konferencji prasowej przewodniczący PKW. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała także, że do godziny 18 odnotowano 25 podejrzeń przestępstw i 270 wykroczeń wyborczych.

Polacy tłumnie ruszyli do lokali wyborczych i oddawali swoje głosy korespondencyjnie. Według sondażu IPSOS frekwencja w niedzielnych wyborach wynosi 62,9 proc. Dla porównania frekwencja w wyborach prezydenckich w 2015 roku wyniosła 48, 96 proc.

Żaden z 11 kandydatów nie zdobył wymaganej połowy ważnie oddanych głosów. Do rozstrzygnięcia wyborów konieczna jest druga tura głosowania, która odbędzie za dwa tygodnie, w niedzielę 12 lipca.

Karolina Markiewicz