euro monet

CBOS opublikowało najnowsze sondaże o wprowadzeniu euro do Polski. Dane są zaskakujące, ponieważ zdecydowana większość Polaków jest przeciwko wprowadzeniu wspólnej waluty.

Głośnym echem w społeczeństwie odbiła się ostatnio sprawa wprowadzenia euro do Polski. Na chwilę obecną sytuacja w Polsce nie pozwala na to, żeby euro wprowadzić jak najszybciej. Największym problemem jest właśnie niechęć społeczeństwa do zmiany waluty. Publikacja badań CBOS pokazuje, że Polacy wciąż nie zmieniają zdania i są przeciwko rewolucji walutowej.

Ponad połowa Polaków przeciwko euro
Dokładnie 64 proc. Polaków jest przeciwko wprowadzeniu euro. Nie widzą oni absolutnie żadnych pozytywów, które miałaby przynieść ta zmiana.
Respondenci mieli do wyboru kilka negatywnych i pozytywnych skutków tej innowacji. Największym minusem, według Polaków, jest niekorzystny kurs wymiany waluty, a także diametralny wzrost cen produktów. Natomiast zmiana waluty, według ankietowanych, byłaby tylko korzystna dla osób, które podróżują po krajach Unii Europejskiej.

Euro obowiązkiem wynikającym z założeń traktatu
Bunt i niezadowolenie społeczne raczej nic nie zdziała. Zapisy traktatu ateńskiego, które zostały podpisane przez Polskę, zobowiązują państwo do wprowadzenia wspólnej waluty wcześniej czy później. Należy doprowadzić gospodarkę do ładu i normalnego funkcjonowania. Wtedy wprowadzenie euro może odbić się pozytywnie na całej polityce państwa.

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie euro w Polsce to wciąż burzliwy temat. Jedni uważają, że to dobry pomysł, drudzy nie dopuszczają do siebie myśli o tym, że taka zmiana miałaby nastąpić.

logo twoja europa