W najbliższych dniach, w ramach festiwalu filmowego „En Lefko” odbędzie się w Atenach jedna projekcja najnowszego filmu w reżyserii Agnieszki Holland „Pokot” (gr. Ichni sto chioni) oraz filmu „Azyl” w reż. Niki Caro (gr. I gynaika tou zoologikou kipou) opowiadającego historię ukrywania Żydów w warszawskim zoo podczas okupacji.

„Pokot”, dramat i kryminał z 2016 roku, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, kino Ideal, 2 maja, godz. 22.00

Główną bohaterką filmu jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka. Kobieta mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości. Wszyscy zabici byli myśliwymi. Duszejko widząc niemoc policji, prowadzi własne śledztwo, którego wyniki są złowieszcze: czy to myśliwi stali się zwierzyną?

„Azyl”, film produkcji amerykańskiej (ang.The Zookeeper Wife) to poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę, kino Ideal, 30 kwietnia, godz.22.00.

Antonina Żabińska (Jessica Chastain), żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem (Johan Heldenbergh), ukrywali podczas II wojny światowej około 300 Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy za swoją heroiczną postawę zostali odznaczeni przez instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Więcej informacji: www.elff.gr