winid grecja

Polityce bezpieczeństwa oraz sytuacji na Bałkanach Zachodnich, Bliskim Wschodzie i w Mali poświęcone były konsultacje podsekretarza stanu w MSZ Bogusława Winida w Grecji. Wiceminister spotkał się 31 stycznia w Atenach z Sekretarzem Generalnym w greckiego MSZ Vassiliosem-Stylianosem Kaskarelisem i wiceministrem obrony narodowej Dimitriosem Elefsiniotisem.

Podczas rozmowy z Sekretarzem Generalnym omówione zostały wspólne działania w ramach NATO oraz przygotowania do grudniowej Rady Europejskiej. Wiceminister Winid podkreślił również znaczenie dalszej współpracy bilateralnej oraz zbieżność stanowisk Polski i Grecji w wielu kwestiach, w tym m.in. sytuacji na Bałkanach czy konieczności pokojowego rozwiązania konfliktów na Bliskim Wschodzie. Z wiceministrem obrony narodowej Dimitriosem Elefsiniotisem Bogusław Winid rozmawiał o polityce bezpieczeństwa, a także o dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności, np. wspólnych ćwiczeniach samolotów F16.

W trakcie wizyty w Atenach wiceminister Bogusław Winid uhonorował Medalami Wojska Polskiego oficerów i przedstawicieli władz greckich za zasługi w sprowadzeniu do Polski muzealnych czołgów M-48 i M-60 Patton. Czołgi zostały przekazane Polsce 12 września 2012 r. dzięki wspólnym staraniom Ambasady RP w Atenach i Muzeum Broni Pancernej przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Są to jedne z najciekawszych eksponatów na wystawie broni pancernej w poznańskim muzeum.

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ

winid grecja1 winid grecja2 winid grecja4
winid grecja5 winid grecja6 winid grecja7