W siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja znaczków emisji „100. rocznica Bitwy Warszawskiej” oraz przygotowanej wystawy z udziałem Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej i Tomasza Zdzikota, prezesa zarządu Poczty.

Od dziś w placówkach pocztowych w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Katowicach, będzie można obejrzeć także wystawę poświęconą Pocztowcom, biorącym udział w walce z bolszewickim najeźdźcą.

Autor projektów znaczków pocztowych, Roch Stefaniak, przedstawił na nich obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” z 1930 r. ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Wykorzystał także poszczególne kadry tego dzieła na znaczkach. Na walorze w bloku, o nominale 6,60 zł, widnieje postać księdza Ignacego Skorupki. Na pozostałych znaczkach, o nominale 3,30 zł, zaprezentowano żołnierza przebijającego bagnetem rosyjski sztandar, dziewczynę z Ochotniczej Ligi Kobiet, generalicję konną z Józefem Piłsudskim oraz Matkę Bożą Łaskawą – patronkę Warszawy. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę pierwszego dnia obiegu. Widnieje na niej wiersz Edwarda Słońskiego z 1920 roku pt. Bój o Warszawę.

Poczta stworzyła również wystawę poświęconą Bitwie Warszawskiej i Pocztowcom biorącym w niej udział. – Ta wystawa już dziś rusza w drogę i będzie dostępna w całym kraju. Przeprowadziliśmy także kwerendę wśród naszych pracowników. Poprosiliśmy ich o przeszukanie rodzinnych archiwów, o przypomnienie rodzinnych historii związanych z tym wydarzeniem i podzielenie się nimi z nami wszystkimi, z naszymi klientami, z Polakami – dodaje Tomasz Zdzikot.

Materiały wykorzystane przy produkcji poszczególnych plansz pozyskane zostały m.in. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Wydziału Archiwum Poczty Polskiej. W prezentowanych zbiorach znalazły się tak unikatowe dokumenty, jak chociażby blisko stuletnie akta osobowe pracowników z Okręgów Poczt i Telegrafów. Wystawa prezentowana będzie w 9 miastach Polski. Od 13 sierpnia do 13 września br. w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, a w okresie od 18 września do 18 października br. w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Lublinie.

W ostatnim czasie Spółka wprowadziła do obiegu również znaczek poświęcony pułkownikowi Janowi Kowalewskiego, wybitnemu kryptologowi, który w znaczącym stopniu przyczynił się do tryumfu Rzeczypospolitej w wojnie z bolszewikami.

To i inne wydawnictwa filatelistyczne Poczty Polskiej można nabyć w placówkach pocztowych i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Źródło: poczta-polska.pl