Polonorama

Po 45 latach ożywa „Wieżowiec” w Pireusie

Gmina Pireus podpisała umowę z wykonawcą (Prodea Investments, Dimand -EBRD i Alpha Bank), który podejmie prace w zakresie radykalnej renowacji budynku – symbolu miasta, „Wieżowiec” w Pireusie.

Koszt inwestycji przekracza 50 milionów euro, co jest szczególnie dużą kwotą, biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą, która powstała w tym kraju z powodu pandemii koronawirusa.

„To historyczny dzień w Pireusie – największym porcie w kraju. Niemożliwe może stać się możliwe dzięki projektowaniu, planowaniu i woli ”- oświadczył burmistrz Pireus, Yannis Moralis.

„Inwestycja rozpocznie się w najbliższych tygodniach, a po jej ukończeniu nastąpi modernizacja miasta, która niewątpliwie wpłynie na codzienne życie i jego jakość ” – podkreśl Moralis, dodając – „że oprócz nowego wyglądu, który nada temu budynkowi wyjątkowy charakter architektura w mieście zapewni nową dynamikę i wartość dodaną dla miasta dzięki nowym miejscom pracy”.

22 – piętrowa wieża stojąca przy wejściu do portu jest nieaktywna od ponad 45 lat.

Uważany za drugi najwyższy budynek w rejonie Ateny-Attyka, „Wieżowiec” w Pireusie została ukończona w 1975 roku. Przez wiele lat pozostawała „pniem”, który nigdy nie działał, z wyjątkiem parteru i pierwszych dwóch pięter, na których od czasu do czasu mieściła się szkoła, dom towarowy, biura państwowe oraz różne służby publiczne i miejskie. Nazwany „Śpiącym gigantem”, ikoniczny budynek ma zmienić życie w Pireusie. Ma to szczególnie związek ze zwiększonym popytem ze strony żeglugi, turystyki i transportu.

Harmonogram realizacji projektu oszukuje na 33 miesiące. Zakłada radykalną renowację i zagospodarowanie wnętrz i najbliższego otoczenia, modernizację elewacji z powłoką ochronną, pionowe zielone strefy i nowoczesny system oświetlenia. Plan wykorzystania Wieży przewiduje mieszane zastosowania, a kluczowym planem jest skonfigurowanie budynku pod sklepy, biura, restauracje i Centrum Kultury. Ma to na celu promocję morskiego produktu turystycznego, który charakteryzuje miasto i duży port w Pireusie. Tym samym podniesie standard życia jego mieszkańców i gości, a także przekształci Pireus w jednen z głównych portów macierzystych w Europie.

Plan obejmuje stworzenie większej ilości zieleni, terenów rekreacyjnych, chodników dla pieszych i zapewnienie dostępności, a także ustanowienie historycznej trasy, która podkreśli starożytną historię miasta portowego i jego zabytki. Planowane jest także opracowanie trasy z deptakiem dla pieszych przez przystań Zea.

Exit mobile version