zdjęcie: Gmina Ateny/Vassilis Labiris

Gmina Ateny niedawno przywróciła plac zabaw w miejskim Ogrodzie Narodowym jako innowacyjną i bezpieczną otwartą przestrzeń dla dzieci w każdym wieku.

Odnowiony plac zabaw, odpowiedni dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i nastolatków, zawiera nowy sprzęt do zabawy, taki jak huśtawki, zjeżdżalnie i specjalnie ukształtowane konstrukcje.

Według władz miasta, renowacja placu zabaw w żaden sposób nie zmieniła wyjątkowego wyglądu Ogrodu Narodowego w żaden sposób i przestrzegano zasad zrównoważonego rozwoju.

Burmistrz Aten Kostas Bakoyannis uznał odnowioną przestrzeń za „wyjątkową” i nazwał ją „modelowym placem zabaw dla dzieci w Atenach”.

Po remoncie plac zabaw jest teraz podzielony na trzy sekcje:

  • Przedszkolny Raj: Zaprojektowany dla dzieci w wieku przedszkolnym, oferuje sprzęt do huśtania się, zjeżdżania, wspinania, balansowania, odbijania i zabawy sensorycznej z naturalnymi materiałami, takimi jak woda i piasek. Jest również integracyjny, z rampami dla dzieci korzystających ze sprzętu wspomagającego ruch.
  • Central Play Hub: Stworzony dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i nastolatków, posiada sprzęt do huśtania się, zjeżdżania, wspinania i obracania. Konstrukcja w kształcie piramidy i przypominająca zamek konstrukcja wzgórza kuszą poszukiwaczy przygód.
  • Eastern Delight: Ten obszar obejmuje obrotowy i huśtający się sprzęt dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, z unikalnymi funkcjami, takimi jak huśtawka z siedziskiem „gniazdo” i niekonwencjonalny młyn obrotowy.

Zrównoważony projekt placu zabaw obejmuje naturalne materiały, takie jak drewno, nawierzchnia amortyzująca wstrząsy i absorpcję wody powierzchniowej, a otaczające wysokie sosny zapewniają naturalne zacienienie.

Południowa strona placu zabaw jest przedłużeniem wzgórza, na którym znajduje się „Skała Amalii”, z której utworzono niewielkie wzgórze z poziomych pni drzew o wysokości jednego metra, z którego roztacza się widok na plac zabaw.

Według władz miasta, zmodernizowany plac zabaw może stanowić przykład do naśladowania dla innych gmin, ponieważ zawiera przyjazne dla środowiska wyposażenie, które zostało specjalnie zaprojektowane, aby pasowało do ogólnego otoczenia i wyglądu historycznego Ogrodu Narodowego.

Renowacja została przeprowadzona w ramach miejskiego programu „Zaadoptuj swoje miasto”, wspieranego przez organizację non-profit AIGEAS Thanasisa i Mariny Martinou.

Ida Gardocka