Miłośnicy piwa mają obecnie bardzo dobry pretekst do zamówienia kolejnej rundy … Jak dowodzą nowe badania piwo rzeczywiście przyczynia się do wzmocnienia naszych kości i zwiększa ich gęstość.

Naukowcy z Wydziału Nauki i Technologii Żywienia z Uniwersytetu w Kalifornii, wykazali, że piwo jest bogatym źródłem krzemu i prawdopodobnie pomaga zapobiegać osteoporozie oraz jest podstawowym elementem zwiększenia gęstości kości.

Są to wnioski wyciągnięte przez naukowców po zbadaniu 100 różnych gatunków piwa o zawartości krzemu i klasyfikowani w zależności od ich rodzaju i źródła. Wcześniejsze badania wykazały, że piwo zawiera krzem, ale niewiele było wiadomo na temat jego stężenia i czy różnią się rodzaje piwa w zależności od procesu fermentacji.

„Zbadaliśmy wiele różnych rodzajów piwa do zawartości krzemu, a także badaliśmy wpływ surowców i proces fermentacji do jego ilości  wprowadzonego przez mieszaniny przed rozpoczęciem gotowania i po otrzymaniu gotowego produktu ” -powiedział badacz Charles Bamforth.

Z badań, opublikowanych w czasopiśmie „Science of Food and Agriculture” wynika, że zawartość krzemu w piwie się zmienia w granicach od 6,4 do 56,5 miligramów na litr. Jasne piwo zwykle posiada większą zawartość krzemu, niż ciemne. Średnie dzienne spożycie krzemu na osobę waha się od 20 do 50 miligramów. Naukowcy jednak podkreślają, ze ważny jest umiar, gdyż nadmierne spożycie napojów alkoholowych ma działanie dokładnie odwrotne i szkodzi zdrowiu.

Wasza opinia