W ramach odbywającego się w Atenach XV spotkania Prezydentów państw Grupy Arraiolos współmałżonkowie przywódców odwiedzili Centrum Kulturalne Fundacji Stavros Niarchos, w którym znajdują się siedziby Biblioteki Narodowej oraz Greckiej Opery Narodowej.


Małżonki Prezydentów Grecji, Polski, Irlandii, Malty, Bułgarii oraz Małżonek Prezydent Chorwacji spotkali się w piątek 10 października w Atenach przy okazji corocznego szczytu Grupy Arraiolos. Zwiedzili Bibliotekę Narodową, której księgozbiór obejmuje ponad milion pozycji, w tym artykułów prasowych, gazet i czasopism, jak również rzadkich rękopisów, pochodzących z IX w.n.e. W kompleksie znajduje się także Opera Narodowa dysponująca dwiema salami koncertowymi, które każdorazowo mogą gościć 1400 i 400 słuchaczy.

Nowoczesny kompleks, który w ubiegłym roku otrzymał nominację do międzynarodowej nagrody architektonicznej RIBA International Prize, otoczony jest ponad 17 hektarowym parkiem, w którym mieszkańcy Aten spędzają czas, uprawiają sporty, uczestniczą w imprezach plenerowych i korzystają w usług lokali gastronomicznych. Ze szczytu kompleksu roztacza się imponujący widok na pobliskie wzgórza, port w Pireusie, zatokę, Akropol oraz centrum miasta. W parku znajduje się polska ławeczka solarna, którą Ambasada RP w Atenach podarowała SNFCC wiosną tego roku, z okazji 100-lecia nawiązania polsko-greckich stosunków dyplomatycznych. Nowoczesny mebel miejski zasilany energią słoneczną oferuje odtwarzanie plików audio, podświetlenie oraz ładowanie urządzeń mobilnych. Korzystający z ławki mogą również posłuchać utworów Fryderyka Chopina.

Małżonki prezydentów miały także okazję zwiedzić stanowisko archeologiczne działające na terenie parku, gdzie naukowcy odkryli bardzo dobrze zachowane cmentarzysko z VII w. p.n.e.

fot.: Grzegorz Jakubowski / KPRP