Artur Lompart- Ambasador RP w Atenach

Ambasadorowie dziewięciu krajów, w tym z Polski, odpowiedzieli na zaproszenie Prezydenta Republiki Greckiej – Kateriny Sakellaropoulou – do przeczytania wierszy filhelleńskich z okazji 200. rocznicy greckiej poligenezy.

Ambasadorowie Francji, USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Polski i Rumunii „potwierdzają więź, jaką powstańcza Grecja stworzyła z narodami Zachodu i ich poetami” – zaznaczyła prezydent Republika Katerina Sakellaropoulou.

Artur Lompart, Ambasador RP w Atenach zaprezentował wiersz Józefa Dunina -Borkowskiego „Bubolina”, którego bohaterka była inspiracją dla polskiej wojowniczki Emilii Plater.

Jak zauważa w swojej wypowiedzi Prezydent Katerina Sakellaropoulou, na tle rozważań Odyseasa Elytisa „«poeci zawsze szukają transformacyjnej interwencji w rzeczywistość». Zawsze szukają czegoś, co odnosi się do wyższego celu, wyższej formy życia. Dlatego rewolucja grecka przeciwko dynastii tureckiej inspirowała poetów Zachodu tekstami, które były tak ekstatyczne, tak podekscytowane.

W buncie Greków przeciwko władzy państwowego imperium widzieli transcendencję: strach, ujarzmienie, niewolnictwo, a nawet granice egzystencji, gdyż z jednej chwili zwykli, ludzie przemieniali się w bohaterów.

Ambasadorowie Francji, USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Polski i Rumunii, którzy dziś czytają filhelleńskie wiersze upamiętniające 200. rocznicę greckiej poligenezy, potwierdzają więź, jaką stworzyła zbuntowana Grecja z ludami Zachodu i ich poetami. Jest to więź, która niewątpliwie wzbudza podziw dla starożytnej Grecji, jej ideałów politycznych i państwowych, jej kultury i dziedzictwa. Jest ona także czynnikiem, który w dużym stopniu determinuje szacunek dla Greków, którzy odważyli się je odzyskać i wyzwolić kraj.”

Prezydent Republiki serdecznie dziękuje Ambasadorom, którzy tak ciepło zareagowali na jej zaproszenie, działowi informacji ogólnej ERT, który zobowiązał się do zarejestrowania ich wspaniałych odczytów oraz Marii Andreadelli i która reżyserowała wydarzenie i Atenie Varsou, która transmitowała relacje.

Źródło: ΑΠΕ – ΜΠΕ, ERT, presidency.gr