fot. Giannis Papanikos / AP

Persefona jest przewodnikiem wycieczek po Grecji i bez wątpienia zadziwia.

Zapowiadany jako pierwszy na świecie przewodnik wycieczek po jaskiniach, Persephone wita odwiedzających od połowy lipca. Tym samym pokazując Jaskinię Alistrati w północnej Grecji, 135 kilometrów na północny wschód od Salonik.

Wielojęzyczny robot prezentuje pierwsze 150 metrów w jaskini, która jest otwarta dla publiczności.

Na pozostałych 750 metrach zwiedzających przejmuje przewodnik.

Robot został nazwany Persefona, ponieważ według jednej z wersji starożytnego greckiego mitu to na pobliskiej równinie Pluton – bóg podziemi, znany również jako Hades – uprowadził Persefonę, za zgodą jej ojca Zeusa, aby wziąć ją za żonę.

Robot może przedstawić swoją część wycieczki w 33 językach i na poziomie podstawowym wchodzić w interakcję ze zwiedzającymi w trzech językach. Może również odpowiedzieć na 33 pytania, ale tylko po grecku.

Nikos Kartalis, dyrektor naukowy witryny Alistrati, wpadł na pomysł stworzenia robota. Miało to miejsce wtedy gdy zobaczył podobnego w telewizji- oprowadzającego zwiedzających po galerii sztuki. Siedemnaście lat później „dostaliśmy nasze fundusze i przewodnik robot stał się rzeczywistością” – powiedział Kartalis w wywiadzie dla Associated Press.

Robot został zbudowany przez National Technology and Research Foundation i kosztował 118 000 euro.

fot. Giannis Papanikos / AP

„Od kiedy zaczęliśmy używać robota, mamy już 70% wzrost liczby odwiedzających w porównaniu z ubiegłym rokiem”, mówi Kartalis. „Ludzie są entuzjastycznie nastawieni, zwłaszcza dzieci, a ludzie, którzy odwiedzili to miejsce w przeszłości, wracają, aby zobaczyć przewodnika robota”.

„To dla nich coś bezprecedensowego, mieć możliwość interakcji z robotem poprzez zadawanie mu pytań, a robot na nie odpowiada” – powiedział. „Wielu zagranicznych gości nie mogło uwierzyć, że Grecja jest w stanie zbudować robota i użyć go jako przewodnika w jaskini”.

Robot porusza się po chodniku, przechodząc przez ozdobny krajobraz stalaktytów i stalagmitów. Te zróżnicowane formacje mogą osiągnąć 15 metrów wysokości i są widoczne na prawie kilometrowym chodniku jaskini, który jest dostępny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

„Ta jaskinia jest jedną z najpiękniejszych nie tylko w Grecji, ale także w Europie” – mówi Kartalis. „Ma stalaktyty i stalagmity w wielu kształtach i kolorach, nawet w kolorze czerwonym”.

Powiedział, że jaskinia ma 3 miliony lat i została po raz pierwszy zbadana w 1974 roku przez Greckie Towarzystwo Speleologiczne i zespół austriackich speleologów. Została otwarta dla zwiedzających w 1998 roku.

Persefona, z białym odzieniem, czarną głową i dwojgiem świecących oczu, porusza się na kołach, prowadząc zwiedzających do pierwszych trzech z ośmiu przystanków wzdłuż chodnika. Może zrobić jeszcze dwa przystanki, ale jej niska prędkość spowalnia wycieczkę, która jest prowadzona jednocześnie w trzech językach. Twórcy Persefony zastanawiają się, jak ją przyspieszyć.

fot. Giannis Papanikos / AP

Robot zaczyna od powiedzenia: „Nazywam się Persefona, jestem córką bogini Demeter i żoną boga podziemi. Witam cię w moim podziemskim królestwie, Jaskini Alistrati.”

Wielu odwiedzających jest zaintrygowanych przewodnikiem robotem.

„To było dla mnie zaskakujące. Nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem. Szczerze mówiąc, wolę przewodnika na żywo, ale robienie tego w ten sposób jest interesujące. A ja lubię tempo robota. Zwiedzanie trwa wolniej, więc mogę się rozejrzeć ”– powiedział Patrick Markes, czeski gość.

Markes wysłuchał pierwszych trzech przystanków robota w swoim ojczystym języku, a pozostałych po angielsku od przewodnika.

„Powinienem podziękować Persefonie, naszemu robotowi, mówiła bardzo ciekawe rzeczy”, powiedział Christos Tenis, grecki gość. „Jestem pod wrażeniem jaskini.”

Persefona to nie jedyna technologia zastosowana w jaskini. Istnieje tutaj takE aplikacja na telefon komórkowy, w której odwiedzający, skanując kod QR, zobaczyć Alistrati Beroni. To mikroorganizm, który znajduje się tylko w tej jaskini, w ogromnych kopcach nietoperzy pozostawionych, gdy jaskinia została otwarta, a nietoperze migrowały gdzie indziej.

Evdokia Karafera jest jednym z przewodników, który współpracuje z robotem.

„Jest pomocny, bo mówi w wielu językach. W trasie jest tylko niewielkie opóźnienie”– powiedziała. „Większość uważa to za fascynujące, zwłaszcza dzieci. Turyści uważają za interesujące to, że mówi wieloma językami”.

Karafera wskazuje jednak, że l przewodników – ludzi nie da się całkowicie zastąpić.

„Roboty w pewnym momencie przejmą wiele miejsc pracy. Ale uważam, że nie mogą wszędzie zastąpić ludzi ”– powiedziała. „ (…) robot jest ciekawy, oryginalny, ale nie zastąpi kontaktu człowieka z przewodnikiem i rozmowy, którą możemy przeprowadzić”.