ksiezyc1

W piątek, 31 sierpnia 2012 Muzeum Akropolu świętuje sierpniową pełnię księżyca. Na dziedzińcu muzeum o godz. 21: 30 odbędzie się koncert romantycznych melodii w wykonaniu absolwentów Szkoły Muzycznej z Volos.

W tym dniu, Muzeum będzie otwarte od 8:00 rano do północy (wstęp wolny od 21:00 wieczorem), co daje zwiedzającym możliwość oglądania dzieł sztuki i podziwiania widoku na Akropol w magicznym blasku księżyca.

To wydarzenie jest częścią programu „Dzień w Muzeum Akropolu.”

pdf  Program otwartych Muzeów w całej Grecji – wstęp wolny


Przed nami niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć niebieski Księżyc. Kolejna taka szansa dopiero w 2015 r.
Niebieski księżyc to określenie dla drugiej pełni w miesiącu. W tym roku takie zdarzenie przypada 31 sierpnia. O godzinie 15:58 czasu greckiego nasz satelita osiągnie pełną fazę.
Przypominamy, że poprzednia pełnia miała miejsce pierwszego dnia miesiąca.

Czemu księżyc będzie niebieski?
Nazwa drugiej pełni miesiąca „niebieski Księżyc” niestety nie pochodzi od barwy satelity. Pełnia ostatniej nocy sierpnia będzie wyglądała jak każda inna. Termin pojawił się w pierwszej połowie XX wieku i sugerował, że niebiańskie zjawisko jest niezwykle rzadkie. Z czasem każdą drugą pełnię miesiąca zaczęto określać tę nazwą.

Rzadkie niebieskie księżyce?
Tak naprawdę dwie pełnie w miesiącu do rzadkich nie należą. Niebieskie Księżyce zdarzają się średnio raz na 2,7 lat, a czasami znacznie częściej. W 1999 r. takie zjawisko wystąpiło zarówno w styczniu, jak i w marcu, bez pełni księżyca w lutym.

Skąd dwie pełnie w jednym miesiącu?
Niebieskie Księżyce istnieją, ponieważ ziemskie miesiące kalendarzowe nie są idealnie zsynchronizowane z księżycowymi.
Nasz satelita krąży po orbicie ziemskiej 29,5 dnia. W tym czasie możemy obserwować różne jego fazy. Z kolei wszystkie ziemskie miesiące kalendarzowe, z wyjątkiem lutego, mają 30 lub 31 dni, więc od czasu do czasu zdarzają się dwie pełnie Księżyca w jednym miesiącu.

Źródło: www.tvnmeteo.pl