fot. archiwum Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

Dnia 27 marca miało miejsce ważne wydarzenie, a mianowicie był to przyjazd Patriarchy Ekumenicznego Bartłomieja I (Πατριάρχης Βαρθλομαίος) do Polski, który przybył na zaproszenie Andrzeja Dudy oraz Jego Eminencji Metropolity Warszawskiego. Wizyta Patriarchy miała związek z sytuacją, która panuje na Ukrainie, od rozpoczęcia wojny apelował on o jej zakończenie oraz o pokój. Celem czterodniowej wizyty Patriarchy w kraju było pobłogosławienie, pocieszenie, dodanie otuchy oraz nadziei licznym uchodźcom z Ukrainy, którzy z powodu inwazji Rosji musieli opuścić swoje domy i znaleźć schronienie właśnie w Polsce.

fot. archiwum Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

Podczas wizyty Bartłomiej spotkał się m.in. z wiernymi i duchownymi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na czele z metropolitą Sawą, społecznością grecką w Polsce, prezydentem Polski Andrzejem Dudą i jego żoną Agatą oraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego abp. Stanisławem Gądeckim.

fot. archiwum Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

Miejsce miała również uroczysta kolacja na jego cześć, na którą przybyli przedstawiciele społeczności greckiej w Polsce, grupa Hellenofilów współpracujących z Ambasadą Grecką, przedstawiciele Parlamentu Polskiego, Przewodniczący Polsko-Greckiej Grupy Parlamentarnej Daniel Milewski oraz poseł Eugeniusz Czkwin.

fot. archiwum Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej

Na kolacji był obecny także Prezes Polsko-Greckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Georgios Athanasiadis, który w imieniu Izby oraz Polonii Greckiej podarował Bartłomiejowi I w prezencie Matrioszkę z ikoną Matki Boskiej „wskazującą drogę”. W trakcie kolacji prezes Izby odniósł się także do faktu, iż dożyliśmy czasów kiedy muzułmanie próbują pojednać chrześcijan w wojnie bratnich narodów prawosławnych nawiązując przy tym do debat pokojowych w Stambule.

tekst: Marzena Mavridis