Patmos jest pierwszą wyspą Dodekanezu, która otrzymała zgodę na obsługę hydroplanów zgodnie z niedawnym ogłoszeniem Hellenic Seaplanes, greckiej firmy zajmującej się tymi maszynami.Oficjalna zgoda na realizację tego projektu została wydana przez Sztab Generalny Greckiej Marynarki Wojennej (GEN) we współpracy z Greckim Urzędem Lotnictwa Cywilnego (HCAA) i Greckim Ministerstwem Żeglugi.

Burmistrz Patmos, Lefteris Pentes, z zadowoleniem przyjął rozwój sytuacji, podkreślając, że loty hydroplanem mogą zwiększyć dostępność wyspy i wydłużyć sezon turystyczny.

„Połączenia hydroplanem wzbogacą wrażenia z podróży oferowane przez wysokiej jakości wyspę, jaką jest Patmos” – powiedział.

Waterway Patmos IKE, spółka zależna Hellenic Seaplanes, będzie zarządzać operacjami hydroplanów do i z portu Skala na Patmos. W początkowej fazie loty będą dostępne do portów Leros i Samos, a także do przyszłych dróg wodnych na Tinos i Sifnos. Firma planuje również ustanowienie połączenia z Attyką, które obecnie oczekuje na zatwierdzenie.

opr. Ida Gardocka