We wtorek 21 listopada w hotelu Grande Bretagne w Atenach w drugi dzień oficjalnej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z Małżonką w Grecji odbyła się uroczystość upamiętniająca Dzień Niepodległości Polski. Uroczystość zaszczycili swą obecnością Prezydent i jego małżonka Agata Kornhauser – Duda.

Do najstarszego historycznego hotelu w Atenach na spotkanie z Parą Prezydencką i uczczenia wspólnie obchodów naszego Święta Niepodległości licznie przybyli przedstawiciele Polonii nie tylko z Aten i ale z różnych zakątków Grecji.

Uroczystość rozpoczął hymn narodowy, po czym uczniowie Zespołu Szkół im. Zygmunta Mineyki zaprezentowali krótki program artystyczny, na który złożyły się tańce narodowe i pieśni nawiązujące do 1918 roku.

odznaczenia8 odznaczenia9 odznaczenia10

Szanownych Gości oraz wszystkich zgromadzonych powitała uroczyście Pani Anna Barbarzak Ambasador RP w Grecji. W swojej wypowiedzi m.in. przypomniała słowa Kardynała Wyszyńskiego …”że naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce być wielki, kończy się” a następnie przytoczyła słowa wcześniej wypowiedziane przez Króla Sparty „umrze naród, w którym umarli bohaterowie”.

odznaczenia6 odznaczenia1 odznaczenia3

Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe kilkunastu zasłużonym działaczom polonijnym. Był to także bardzo ważny dzień dla portalu Polonorama, gdyż za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Grecji oraz rozwijanie polsko-greckiej współpracy została wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Pani Marzena Mavridis, inicjator i założyciel portalu.

odznaczenia11 odznaczenia4 odznaczenia7

Odznaczeni zostali również:

– za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowisk polonijnych, za kultywowanie polskich tradycji narodowych wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju:
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej
arrowKsiądz Jerzy Chorzempa

– za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Grecji oraz rozwijanie polsko – greckiej współpracy:
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
arrowIrena Godek
arrowCzesława Kapuścik
arrowMarzena Mavridis
arrowMarek Nadolski
arrowBeata Panagiotopoulu
arrowMarzena Pasagiannidi
arrowJoanna Wypych.

– za zasługi na rzecz środowiska polonijnego w Grecji, za kultywowanie polskich tradycji narodowych wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju:
Złotym Krzyżem Zasługi
arrowGrażyna Adamidu
arrowMarzanna Geisler
arrowMarek Mariusz Kogut
Srebrnym Krzyżem Zasługi
arrowAdrian Nowierski
arrowMałgorzata Sito.

W trakcie swojego oficjalnego wystąpienia Prezydent RP Andrzej Duda powiedział miedzy innymi:
„To dobrze, że moi rodacy byli wśród społeczeństwa greckiego przez dziesięciolecia i dawali dobre świadectwo o Polsce, o Polakach. Że ich praca, ich wysiłek przyniosły wiele radości ludziom w Grecji”.

Po czym podziękował:
„…Bardzo za to dziękuję. Dziękuję, że Państwo ‒ pracując tutaj, będąc w tym społeczeństwie – budowali zawsze dobrą markę Polski i dobrą markę Polaka jako człowieka, obywatela, pracownika, jako kogoś rzetelnego, solidnego, kogoś, na kim można polegać, kogoś, z kim można odnieść sukces. Jestem za to ogromnie wdzięczny”.

odznaczenia12 odznaczenia13 odznaczenia2

Prezydent zachęcał również Polonię do angażowania się w dwa ważne wydarzenia:
stulecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą w 2018 r. oraz w stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Grecją po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 2019.

Przypomniał, że „Grecja była jednym z pierwszych państw, które uznały odrodzoną Rzeczpospolitą”Całość wystąpienia Prezydenta

Na koniec uroczystości w imieniu odznaczonych głos zabrał Pan Marek Nadolski. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, goście mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z Prezydentem i do pamiątkowych zdjęć.

Tekst i zdjęcia: M. Mavridis