papierosy1

Tytoń, który przywiózł przed wiekami do Europy Krzysztof Kolumb, co sześć sekund zabija jedną osobę. Tymczasem w Polsce jest aż trzydzieści procent palaczy. Do tej liczby należy również doliczyć setki biernych palaczy, którzy co krok – chcąc nie chcąc – narażeni są na dym papierosowy. Oznacza to, że wszyscy jesteśmy zagrożeni. Co zatem trzeba wiedzieć o paleniu?

Nikotyna uzależnia, ponieważ…
Gdy upłynie zaledwie dziesięć sekund od zaciągnięcia się, nikotyna (główny składnik dymu papierosowego) dostaje się do mózgu, powodując pobudzenie wydzielania się dopaminy. Jest to substancja, która sprawia, że palacze zaczynają odczuwać przyjemność. Dopamina powoduje ponadto uwalnianie noradrenaliny – hormonu, który sprawia że człowiek jest pobudzony. Gdy upłynie sześćdziesiąt minut od momentu wypalenia papierosa, poziom dopaminy oraz poziom noradrenaliny zaczyna spadać. Ilość substancji obniża się do tego stopnia, że palacz zaczyna odczuwać niepokój. Z tego też powodu, sięga po kolejnego papierosa. Znów zaczyna więc wzrastać poziom dopaminy i noradrenaliny, ale po godzinie znów spada. Co robi palacz? Sięga po kolejnego papierosa i tak do …. skończenia paczki. Organizm palacza zaczyna więc żądać stałych dawek nikotyny, bez których nie może prawidłowo funkcjonować.

Zatruwasz również innych
Już kilkanaście lat temu została udowodniona hipoteza, że palacze zatruwają nie tylko siebie, ale również osoby, które znajdują się w ich otoczeniu. Okazuje się więc, że i bierne palenie może nieść ze sobą niepożądane skutki zdrowotne, podobne do skutków, które dotykają palaczy. Trzeba zatem mieć świadomość, że tlący się papieros to też trucizna. W jego dymie znajduje się bowiem trzydzieści pięć razy więcej dwutlenku węgla oraz aż cztery razy więcej nikotyny w porównaniu z dymem, który wdychany jest przez palacza. W praktyce oznacza to więc, że wdychanie dymu „bocznego” zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc oraz problemy z sercem u osób niepalących.

Uzupełniaj niedobory witamin i minerałów
Trzeba wiedzieć, że paląc papierosy powodujemy, że w naszym organizmie zwiększa się wydzielanie soku żołądkowego. Ten z kolei przyczynia się do drażnienia błony śluzowej żołądka, bowiem zawiera kwas solny. Z tego też powodu to właśnie palacze częściej uskarżają się na wrzody żołądka. Co więcej – leczenie tego schorzenia odbywa się znacznie trudniej niż w przypadku osób niepalących z wrzodami.

Jeżeli więc chcemy uniknąć problemów z wrzodami, wówczas należy pamiętać, by w ciągu dnia zjadać pięć posiłków dziennie. Ostrzegam również przed paleniem na czczo (pusty żołądek). W związku z tym, że jeden papieros jest w stanie zredukować mniej więcej 25 miligramów witaminy C (a potrzeba jej około 100 miligramów dziennie), należy systematycznie uzupełniać jej niedobory. Najlepiej jeśli będziemy sięgać po naturalne jej źródła – owoce cytrusowe, kiwi, czarne porzeczki, truskawki, kiszoną kapustę, kiszone ogórki, pomidory czy brokuły. Witamina C spożyta w takiej postaci znacznie szybciej się wchłania. Niezwykle ważne jest, by palacze uzupełniali również niedobory witamin z grupy B. W diecie osób palących nie powinno zatem zabraknąć pełnoziarnistych przetworów zbożowych, suszone owoce oraz warzywa strączkowe.

Okazuje się, że palenie papierosów ściśle wiąże się z częstotliwością złamań kości szyjki udowej, czy przedramienia. By uniknąć łamliwości kości, należy nieustannie uzupełniać niedobory wapnia (znajdziemy go w mleku oraz jego przetworach). By przyspieszyć przyswajanie wapnia, warto jednocześnie spożywać produkty, które bogate są w witaminę D. W jadłospisie palacza nie powinno zabraknąć tłustych ryb morskich (makreli, łososia, śledzia).

papieros3Uwaga na papierosy „light”
Istnieją dowody na to, że palenie papierosów przyczynia się do podnoszenia poziomu „złego” cholesterolu, przy jednoczesnym obniżaniu „dobrego”. Okazuje się, że na skutek działania nikotyny płytki krwi chętniej sklejają się (mają większą skłonność do agregacji). A to z kolei ma znaczenie w przypadku powstawania blaszek miażdżycowych.

Warto również mieć świadomość, że dym wydobywający się z papierosów może spowodować podwyższenie poziomu fibrynogenu. Jest to substancja, która wpływa na krzepliwość krwi. Co z kolei może doprowadzić do zatorów.

Jeżeli nie chcemy zatem pogłębić i tak nadszarpniętego zdrowia, warto zrezygnować ze spożywania produktów, które przyczyniają się do podwyższenia poziomu cholesterolu. Należy zatem unikać czerwonego mięsa (lepiej zastąpić je białym), masła (pieczywo lepiej smarować margaryną). W diecie powinno znaleźć się spor ryb morskich.
Zwracaj uwagę na kaszel

Jeżeli należymy do grona palaczy, wówczas koniecznością jest kontrolowanie „jakości” kaszlu oraz chrypki. Okazuje się, że płuca mają zdolność obrony przed każdym podrażnieniem spowodowanym zanieczyszczonym powietrzem, wywołując kaszel. Płuca, chcąc ograniczyć przedostawanie się szkodliwych substancji do krwi zaczynają produkować znacznie więcej śluzu. Nadmiar usuwany zostaje w procesie odkrztuszania. Taki kaszel jest najczęściej mniej gwałtowny, a ataki najczęściej pojawiają się rano. Są to pierwsze objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli, które jest najczęściej początkiem obturacyjnej choroby płuc.

www.rzucpalenie.edu.pl

 
CTRL + Q to Enable/Disable GoPhoto.it