Eksperci ostrzegają, że skalne ściany otaczające to popularne miejsce turystyczne mogą się kruszyć bez uprzedzenia.

Wygląd jednego z najbardziej znanych i fotografowanych punktów w Grecji, plaży Navagio (z wrakiem statku), na jońskiej wyspie Zakintos, może wkrótce ulec zmianie. Eksperci uważają, że otaczające plażę wysokie, skalne ściany, z których instagramerzy uwielbiają pozować, a śmiałkowie lubią skakać do podstawy, są na skraju zapadnięcia.

Osuwiska miały miejsce już w przeszłości, ostatnio w traumatycznym wydarzeniu dla odwiedzających plażę cztery lata temu, po czym morze stało się mlecznobiałe.

Odwiedzający plażę powinni zachować szczególną ostrożność.

Sejsmolog Gerasimos Papadopoulos wyraził swoje zaniepokojenie bezpieczeństwem plażowiczów, pisząc w poście na Facebooku, jak podczas wizyty na plaży związanej z pracą był świadkiem dużej grupy turystów siedzących bezpośrednio pod ścianą skalną. „Przy jednym trzęsieniu ziemi [skały] zawalą się. Nawet bez trzęsienia ziemi, jak miało to miejsce około 4 lata temu, kiedy część zbocza – na szczęście niewielka – zawaliła się, powodując małe tsunami, które spowodowało, że turyści uciekali w panice, aby się uratować. Następnym razem możemy mieć mniej szczęścia. Nie wszedłem na plażę. Nie chciałem przeżyć takiego incydentu”.

Na początku tego roku grecki minister turystyki Vasilis Kikilias stwierdził, że malownicza zatoczka, w której znajduje się wrak MV Panagiotis, który osiadł na mieliźnie w 1980 roku, jest drugim najczęściej fotografowanym miejscem w kraju po Akropolu. Ministerstwo Turystyki rzekomo pracuje nad projektem przywrócenia bezpiecznego dostępu do tego miejsca.