Kolejnym z proponowanych na terenie Grecji ośrodków narciarskich jest Ośrodek Narciarski Ostrakina – Mainalo. Przed dokonaniem jego szczegółowej charakterystyki warto odnieść się do znanej i lubianej przez turystów oraz sportowców góry, na której jest on zlokalizowany. Mainalo (grecki: Μαίναλο, starogrecki: Μαίναλος) nazwa ta ma pochodzenie ze starożytnej Grecji. Oznacza „świętą manię” czyli boskie szaleństwo, które przynosi dzika natura.

Znajduje się w centrum Peloponezu i zajmuje większą część północnej części Arkadii. W starożytności góra była dla Pana szczególnie święta. Warto wtrącić tutaj, że Pan to grecki bóg opiekuńczy lasów i pól, strzegący pasterzy oraz ich trzód. W rzymskim panteonie bogów Pan utożsamiany był z Faunem lub z bogiem lasów Silvanusem. Był przedstawiany w postaci pół człowieka, pół zwierzęcia. Miał tułów i twarz mężczyzny i był cały owłosiony. Posiadał też kozie nogi, ogon i brodę oraz rogi. Wyglądem przypominał satyra. Pan stał się bogiem popularnym w całej antycznej Grecji i wraz z upływem czasu przypisywano mu nowe funkcje, np. lekarza i wieszcza. Atrybutami Pana była syringa, kij pasterski, wieniec jodłowy lub jodła w ręce. Najsłynniejsza legenda na temat Pana dotyczy instrumentu muzycznego, znanego jako fletnia Pana. Warto do niej zajrzeć, ponieważ jest niezmiernie interesująca.

Wracając jednak do opisy prezentowanej góry Mainalo trzeba wskazać, że jej najwyższe punkty to Profitis Ilias i Ostrakina. Góra ma długość od 15 do 20 kilometrów (od południowo-zachodniej części Trypolisu na północny wschód od Vytiny), a szerokość od 5 do 10 kilometrów (od Zygovisti do Kapsas). Obszar ten jest częścią programu Natura 2000.  Tutaj znajduje się wiele lasów, które porastają jodły greckie i sosny krymskie. Program Natura 2000 wymienia te lasy jako „najlepszą reprezentację tych gatunków drzew na całym Peloponezie”. Mainalo ma kilka środowisk ekologicznych, w tym:
1. Śródziemnomorskie drzewiaste matorrale, zajmujące 8,96 kilometrów kwadratowych góry.
2. Endemiczne wrzosowiska zajmujące 5,57 kilometrów kwadratowych.
3. Wapienne zbocza skaliste z roślinnością chasmofityczną, zajmujące 0,22 kilometra kwadratowego góry, charakteryzują się dużą różnorodnością ekologiczną, z wieloma endemicznymi roślinami rosnącymi w szczelinach w skałach.

Ośrodek narciarski Mainalo działa od ponad czterdziestu lat. Jego działalność rozpoczęła się, kiedy w 1965 roku umieszczono tam pierwszy wyciąg. Była to bardzo prosta konstrukcja. Pierwszy nowoczesny wyciąg został postawiony w 1968 roku i działa do dziś. W połowie lat 70-tych postawiono drugi wyciąg, pod koniec lat 80-tych trzeci. Ośrodek Mainalo to najbliższy ośrodek narciarski od Aten. Jego oferta jest polecana rodzinom i charakteryzowana jako idealna do nauki jazdy na nartach, ale także do uprawiania różnych sportów zimowych.

Ośrodek narciarski Mainalo ma łącznie siedem tras zjazdowych, w tym:

• 1 czarna
-Vorini, 600 m długości.

• 3 czerwone
-Touristiki 700 m długości
– Polyvios, 800 m długości
– Anatoliki 800 m długości

• 2 niebieskie
– Peryferyjny 2500 m długości
– Arktouros 350 m długości

• 1 zielona dla początkujących o długości 130 m.

Dla gości przygotowano: domek z pensjonatem, kawiarnią i barem z przekąskami, bar śnieżny na stoku Erato na wysokości 1600 m, a także Snowpark, po wschodniej stronie schroniska. Do innych udogodnień na terenie ośrodka można zaliczyć: park snowboardowy ze stokiem do skakania, szkołę narciarską/ snowboardową dla początkujących, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego oraz skuterów śnieżnych.

Na turystów oraz pasjonatów zimowych sportów czekają nie tylko doskonałe trasy zjazdowe i piękno gór, ale także wiele obiektów archeologicznych, sakralnych i muzealnych.