Nie ulega wątpliwości, że sporty zimowe cieszą się popularnością dużej części społeczeństwa. Jest to także, wbrew pozorom, sport popularny w Grecji. Mogłoby się wydawać, że Grecja dedykowana jest jako doskonała destynacja do spędzenia letnich wakacji. Tak bez wątpienia jest. Nie należy jednak dokonywać jej marginalizacji w obszarze rekreacji zimowej. Zgodnie z tym przekonaniem zapraszamy na zapoznanie się z kolejną propozycją ośrodka narciarskiego.

Karamanoli – Neraida Karditsa jest to mały ośrodek narciarski położony w górach Agrafa w Grecji. Ośrodek narciarski Karamanoli znajduje się w pobliżu jeziora Plastira, w otoczeniu malowniczych okolicznych wiosek. Mówiąc o jeziorze Plastira, warto wskazać, że jezioro jest zwane także Tavropos Reservoir. Jest to sztuczne jezioro zasilane przez rzekę Tavropos, położone w jednostce regionalnej Karditsa, w pobliżu miasta Karditsa w Grecji. Nosi ono imię greckiego generała i polityka – Nikolaosa Plastirasa, który jako pierwszy wizualizował budowę sztucznego jeziora w okolicy. Można tutaj zaznaczyć, że jest to obszar bardzo pięknego terenu, który ostatnio imponująco się rozwija.

Klub Alpine & Ski w Karditsa założył ośrodek narciarski Karamanoli w celu zaspokojenia indywidualnych potrzeb. W niewielkiej odległości bowiem, na wysokości 1420 m npm, znajduje się właśnie Schronisko Klubu Alpejsko-Narciarskiego w Kardicy. Schronisko alpejskie Agrafa na jest to dwupoziomowy kamienny budynek zbudowany w ramach programu operacyjnego „Turystyka – Kultura”. Schronisko posiada centralne ogrzewanie, łóżka piętrowe, koce, kuchnie, toalety, ciepłą wodę. Ze schroniska rozciąga się sygnalizowana sieć ścieżek na cały okoliczny obszar.

Mówiąc o ośrodku Karamanoli – Neraida Karditsa warto wskazać, iż jest to bardzo kameralne miejsce. Trudno zatem doszukiwać się tutaj tras dedykowanych dla wyrafinowanych narciarzy, którzy poszukują adrenaliny i narciarskich wyzwań. Ośrodek posiada jedną zieloną trasę, która jest dedykowana dla osób początkujących. Zdaje się być zatem doskonała alternatywą dla rodzin z dziećmi, które dopiero rozpoczynają swoją narciarską przygodę.

Ośrodek Karamanoli – Neraida Karditsa, a właściwie jego lokalizacja ma wiele atutów. Są nimi niewątpliwie różnorodne atrakcje turystyczne, które znajdują się w okolicy. Nieopodal ośrodka jest zlokalizowany piękny Ogród Botaniczny. Ma on powierzchnię 10 akrów i znajduje się nad jeziorem. Wizyta w tym miejscu pozwala na zbliżenie się do natury i odkrywanie gatunków lokalnej fauny i flory. Warto wspomnieć tutaj, że na turystów czeka ścieżka górka, która wiedzie przez malowniczą okolicę. Sama ścieżka ma długość 1200m i można na niej spotkać Wodospad Anthochori.

Warta zobaczenia jest także zapora wspomnianego już wyżej jeziora Plastira. Zapora jest konstrukcją łukową o długości 200 m i wysokości 83 m. Jest ciekawą formą konstrukcyjną oraz imponuje swoimi rozmiarami.

Jeszcze inne miejsca warte odwiedzenia w tym obszarze Grecji to: Biblioteka Miejska Karditsa, Biblioteka Społeczna Mesenikola, Klasztor Genession Theotokou w Koronie, Klasztor Pelekitis, Klasztor Petra, Klasztor Spilia, Klasztor Świętej Trójcy w Vounessi, Klasztor Trasfiguracji czy Galeria Sztuki Karditsa.