Po otwarciu handlu detalicznego system kontrolowanego parkowania powraca do Aten od poniedziałku 12 kwietnia, aby zapewnić płynniejszy ruch i parkowanie na ulicach miasta.
Już teraz pracownicy Straży Miejskiej informują mieszkańców o najnowszych wytycznych, wykorzystując do tego celu między innymi ulotki.

Od 12 kwietnia parkowanie będzie dozwolone tylko po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, która będzie proporcjonalna do czasu trwania postoju.

Przypominamy się, że parking kontrolowany obowiązuje w miejscach dla przyjezdnych w dni powszednie od 9 rano do 9 wieczorem oraz w sobotę od 9 rano do 4 po południu. Czasowe ograniczenia parkowania nie dotyczą mieszkańców i osoby niepełnosprawnych. W przypadku pojazdów przyjezdnych maksymalny dozwolony czas parkowania wynosi 3 godziny, a opłaty za parkowanie wynoszą 0,5 euro za pół godziny i wzrastają o 0,5 e za kolejne pół godziny.

Opłata za parkowanie odbywa się za pomocą zdrapek i kart elektronicznych (automatów POS) z opłaconym z góry czasem postoju (o wartości 1 €, 2 € i 6 €). Karty te są dostępne w kioskach.

W celu lepszej obsługi ludności ponownie będzie możliwe zdalne uiszczanie przewidzianej opłaty za parkowanie pojazdów w miejscach dla gości oraz za pośrednictwem urządzeń z systemem Android i iOS, w szczególności za pośrednictwem elektronicznej aplikacji do płatności za parkowanie (MyAthensPass).

Opłata parkingowa za pośrednictwem aplikacji MyAthensPass jest proporcjonalna do czasu trwania postoju, podobnie jak w przypadku innych kart parkingowych dla gości, natomiast korzystanie z tej aplikacji nie wymaga umieszczania karty w pojeździe.

Źródło: cityofathens.gr