Fundacja AVANGART już 10 września 2022 wystawi operę „Straszny Dwór” znakomitego polskiego kompozytora romantycznego Stanisława Moniuszki na Mediterranean Festival of Kallithea – Ateny w Grecji. Spektakl odbędzie się  o godzinie 20:30 w kinie letnim na Placu Davaki (przy zbiegu ulic Mantzagriotaki i Esperidon) w dzielnicy KALLITHEA (w zasięgu dojścia pieszego od przystanku starego metra o tej samej nazwie).

W sierpniu 2021 roku Fundacja AVANGART jako pierwsza wystawiła naszą najważniejszą polską operę na festiwalu we Włoszech, a w tym roku zaprezentuje ją po raz pierwszy w Grecji.

Wstęp wolny.

Plenerowy spektakl wyreżyseruje Barbara Wiśniewska, a za pulpitem dyrygenckim zasiądzie Marta Kosielska.

W widowisku wezmą udział znakomici polscy soliści, chór oraz orkiestra symfoniczna Fundacji AVANGART.

Obsada:
Stefan: Piotr Kalina
Zbigniew: Piotr Wołosz
Hanna: Joanna Freszel
Jadwiga: Anna Bernacka
Cześnikowa: Karina Trapezanidou – Skrzeszewska
Miecznik: Tomasz Rak
Damazy: Krzysztof Marciniak
Maciej: Maciej Falkiewicz
Skołuba: Grzegorz Szostak
Marta: Katarzyna Zając – Caban
Grześ: Artur Mleko
Stara Niewiasta: Anna Kobylańska – Przybyła

Polska muzyka operowa nie jest zbyt znana i rozpowszechniona w Grecji, a niezaprzeczalnie stanowi naszą narodową kontynuację i interpretację światowej tradycji operowej. Mamy nadzieję, że nasza propozycja repertuarowa będzie cieszyć się zainteresowaniem publiczności.

Mecenasem wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerem projektu jest Ambasada RP w Grecji oraz województwo łódzkie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Fundacja na rzecz Kultury i Sztuki AVANGART powstała w 2015r. Głównym celem Fundacji jest umożliwienie szerokiej publiczności obcowania ze światem opery na najwyższym światowym poziomie.

Fundacja AVANGART jest organizatorem oraz wykonawcą wielu koncertów i przedstawień operowych w Polsce. Posiada własną orkiestrę symfoniczną i zespoły kameralne. Współpracuje z gwiazdami opery z całego świata (Polska, Włochy, Hiszpania, Gruzja, Rosja, Albania oraz Brazylia) Fundacja może poszczycić się produkcjami operowymi wystawionymi w przestrzeni pozateatralnej z wykorzystaniem obiektów architektonicznych i przyrodniczych.

Sztandarowym i cyklicznym projektem jest Mazurski Festiwal Operowy BELCANTO, który z roku na rok zdobywa rzesze coraz szerszej publiczności. Do udziału w Festiwalu zapraszamy znanych solistów operowych z całego świata, a także młodych śpiewaków wybieranych na podstawie Kursów Mistrzowskich organizowanych przez Fundację AVANGART. Akompaniuje im fundacyjna orkiestra symfoniczna.

Festiwal stał się rozpoznawalny i zdobywa coraz większą renomę na operowej mapie Polski. Przez pięć edycji przewinęło się łącznie około 15000 widzów, a wśród nich byli zarówno mieszkańcy jak i licznie odwiedzający Mazury turyści z Polski i zagranicy.

W celu rozwoju swoich przyszłych projektów Fundacja nawiązała współpracę m. in. z Ambasadą Polską w Reykiaviku i islandzką agencją operową, Instytutem Polskim w Rzymie oraz wpływową włoską agencją operową PB Music , dzięki którym ma szansę na rozwój działań o zasięgu międzynarodowym.