Światowe ceny oliwy z oliwek wzrosły we wrześniu do nowych rekordowych poziomów, ponieważ poważne susze w głównych krajach produkujących oliwę zmniejszyły jej dostawy.

Ceny oliwy z oliwek wzrosły do 8 900 dolarów za tonę, a amerykański Departament Rolnictwa (USDA) przypisuje ten wzrost „wyjątkowo suchej pogodzie”. Średnia cena w sierpniu była już o 130 procent wyższa niż rok wcześniej i nie wykazała „żadnych oznak złagodzenia”, powiedział USDA.

Susza w Hiszpanii i stanowisko Turcji

Hiszpania, największy na świecie producent i eksporter oliwy z oliwek, od miesięcy boryka się z poważną suszą. Kraj odnotował również trzecie najcieplejsze lato, ze średnią temperaturą letnią o 1,3°C powyżej normy, według państwowej służby meteorologicznej AEMET.

Decyzja Turcji o zawieszeniu masowego eksportu oliwy z oliwek dodatkowo skomplikowała sprawę. Zawieszenie zaostrzyło i tak już ograniczone ilości w Hiszpanii.

Według danych niezależnego dostawcy globalnych danych o cenach towarów, firmy Mintec, produkcja oliwy z oliwek w Hiszpanii spadła do około 610 000 ton, co stanowi spadek o ponad 50% w porównaniu do zwyczajowych 1,3 do 1,5 miliona ton.

Grecja i Włochy

„Obawy o zmniejszenie produkcji w innych głównych europejskich krajach produkujących oliwę z oliwek, w tym we Włoszech i Grecji, gdzie panują warunki suszy, pogarszają sytuację” – powiedział CNBC analityk Mintec, Kyle Holland.

Grecja i Włochy są trzema największymi producentami oliwy z oliwek na świecie, według International Olive Council, międzyrządowej organizacji, której członkowie odpowiadają za ponad 98% światowej produkcji oliwy z oliwek.

Kiedy skończy się kryzys na rynku oliwy z oliwek?

Na horyzoncie nie widać żadnego światła. Holland ostrzegł, że jeśli zapasy oliwy z oliwek będą nadal uszczuplane przez suszę, zapasy mogą się wyczerpać przed październikiem, kiedy to zwykle dostępne są świeże zbiory.

Ida Gardocka