floga

W czwartek, 10 maja br. w godzinach południowych w starożytnej Olimpii wzniecono Płomień Olimpijski, który 27 lipca zapłonie na Olimpijskim Stadionie w Londynie.

Uroczystość odbyła się w ruinach świątyni Hery w starożytnej Olimpii. Płomień olimpijski został zapalony przez Ino Menegaki- X z rzędu kapłankę w historii od 1936 roku za pomocą promieni słonecznych skupionych przez paraboliczne zwierciadło.

Po rytuale przygotowanym przez choreografa Diana Ignacego, Płomień Olimpijski został przekazany pierwszemu uczestnikowi sztafety „ognia olimpijskiego” byłemu mistrzowi świata w pływaniu Spiros Gianniotis.

Sztafeta „ognia olimpijskiego” na terenie Grecji potrwa 8 dni, pokona 3000 km odwiedzi 43 miasta. Swoją podroż zakończy 17 maja na stadionie Panathenaiko w Atenach, arenie pierwszych nowożytnych igrzysk w 1896. Po czym o godz.19: 00 zostanie przekazany rodzinie królewskiej Wielkiej Brytanii, którą reprezentować będzie księżniczka Anna, a następnie przetransportowany zostanie do Londynu.

Znicz z płomieniem dotrze do ponad 1000 miejscowości w Wielkiej Brytanii, a w sztafecie pobiegnie prawie 8 tys. osób. Dotrze m.in. do jednej z najsłynniejszych na świecie budowli megalitycznych – kręgu Stonehenge, na walijski szczyt Mount Snowdon wznoszący się na wysokości 1085 m n.p.m. oraz do sennego Bready w Irlandii Północnej.