Trawiony olej kokosowy może atakować bakterie powodujące próchnicę zębów. Olej zawiera naturalny antybiotyk, który może być dołączany do komercyjnych produktów do higieny zębów, mówią naukowcy prezentujący wyniki swoich badań na jesiennej konferencji Towarzystwa Mikrobiologii Ogólnej na Uniwersytecie w Warwick.

Uczeni z Athlone Institute of Technology w Irlandii przetestowali przeciwbakteryjne działanie oleju kokosowego w naturalnym stanie i poddanego obróbce enzymów w procesie podobnym do trawienia. Zbadano jego skuteczność w kontakcie ze szczepami bakterii Streptococcus powszechnie występującymi w jamie ustnej.

Okazało się olej kokosowy, po poddaniu go działaniu enzymów, silnie hamował wzrost większości szczepów Streptococcus, w tym Streptococcus mutans – bakterii produkujących kwas będący główną przyczyną próchnicy.

Kolejne testy mają zbadać, jak olej kokosowy działa na bakterie Streptococcus na poziomie molekularnym i czy szkodzi innym szczepom bakterii oraz drożdżom. Dotychczasowe analizy wykazały m. in., że zmodyfikowany przez enzymy olej kokosowy jest też szkodliwy dla drożdży Candida albicans, które mogą powodować grzybicę.

Naukowcy sugerują, że olej kokosowy ma potencjał jako środek antybakteryjny, który mogłaby wykorzystać branża zajmująca się zdrowiem jamy ustnej. Próchnica jest powszechnie pomijanym problemem zdrowotnym, tymczasem dotyczy 60-90% dzieci i większość dorosłych w krajach uprzemysłowionych, oceniają autorzy badań.

Badacze sądzą, że zmodyfikowany przez enzymy olej kokosowy mógłby być atrakcyjną alternatywą dla obecnych dodatków stosowanych produktach do higieny jamy ustnej, w szczególności dlatego, że działa w stosunkowo niskich stężeniach. Ponadto wraz ze wzrostem oporności na antybiotyki szczególnie ważne jest poszukiwanie nowych sposobów zwalczania zakażenia bakteryjnego, wskazują badacze.

Źródło: www.senior.pl