Światowe centrum pontyjskiego hellenizmu, które ma powstać na terenie dawnego lotniska w Elliniko w południowych Atenach, zostało odsłonięte w tym tygodniu podczas wydarzenia w greckiej stolicy, które odbyło się w Centrum Kulturalno-Konferencyjnym Mikisa Theodorakisa.

Oczekuje się, że budowa „Hali dla Światowych Greków Pontyjskich z Sourmena”, zaprojektowana przez Doxiadis Associates, ma zostać ukończona za około trzy lata. Będzie się w niej mieścić lokalne stowarzyszenie pontyjskie, biblioteka i muzeum, które obecnie znajdujesię na placu Sourmena, a także będzie posiadał przestrzenie na konferencje i eventy.

We wtorkowym wydarzeniu wzięła udział prezydent Katerina Sakellaropoulou, która zauważyła, że pomimo „tragicznej historii, która obejmowała prześladowania, rzezie i brutalne próby islamizacji, Grecy z Pontu, którzy opuścili swoje domy w Azji Mniejszej jako uchodźcy, przywieźli do Grecji swoją motywację i wartości, ich lojalność wobec kraju rodzinę, społeczność i tradycje, ich ciężką pracę i niestrudzoną inwencję.”