fot. Eforat Starożytności Lesbos

Na Lesbos odkryto trzy budowle podczas wykopalisk w zamku Agioi Theodoroi, który został zidentyfikowany jako starożytna Antissa.

Odkopany został łukowy budynek z VII w. p. n. e., ogromną ilość szarej i czarnej ceramiki, a także dwa wcześniejsze budynki z VIII i X w. p. n. e. Jest to odkrycie o specjalnym znaczeniu, ponieważ pokazuje ciągłość od późnej epoki brązu w Grecji (1600–1100 r. p. n. e.) do tzw. „ciemnych wieków” (XI–IX w. p. n. e.), gdy różne ludy przemieszczały się, np. Eolowie zasiedlili Lesbos.

Zamek Agioi Theodoroi znajduje się w zatoce starożytnej Antissy na zachód od Molywos i na wschód od osady Gawathas. Rozciąga się na skalistym wzgórzu w strategicznym punkcie kontrolującym przesmyk między Lesbos a Azją Mniejszą.

W 1422 r. mnich i podróżnik Buondelmonti odniósł się do zamku Agioi Theodoroi jako do jednego z siedmiu lesbijskich miast zamkowych. Choć nie wiadomo, kiedy zamek został zbudowany, ponieważ nie występuje we wcześniejszych manuskryptach średniowiecznych, natomiast został kompletnie zniszczony i porzucony pod koniec Pierwszej Wenecko-Tureckiej Wojny (1461–1479).

Ostatnie znaleziska zostały uszkodzone przez piętnastowiecznych najeźdźców, dlatego będą potrzebne dalsze badania, aby ustalić dokładne przeznaczenie budynków i znalezionych artefaktów.

opr. Anna Lica