Strona głównaRozmaitościZdrowie & UrodaOdchudzanie może być proste! Poznaj 7 tajników smukłej sylwetki

Odchudzanie może być proste! Poznaj 7 tajników smukłej sylwetki

Ważne jest, aby podczas odchudzania wprowadzić pewne elementy, które przyspieszają spalanie tkanki. Poniżej znajdziesz 7 metod potwierdzonych naukowo. 
Początek procesu odchudzani może okazać się bardzo ciężki, trzeba nauczyć się nowego jadłospisu, trzeba się ograniczać itp. Na szczęście da się odchudzić przy jednoczesnym smacznym jedzeniu. Warto każdego dnia jeść 4-5 dań, które będą składać się z niewielkich ilości pożywienia.

Co stosować wspomagająco?
Pewnie znacie wiele suplementów diety, które były kolejnym wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Producenci często wychwalają swoje produkty pod niebiosa, ale skutki ich działania są bardzo kiepskie, a często nawet niezauważalne. Pamiętajcie, że nie da się odchudzić tylko poprzez spożywanie suplementów. Trzeba do tego włączyć odpowiednią dietę, a przede wszystkim aktywność fizyczną.

Sprawdzonym środkiem jest pokrzywa indyjska. Świetnie usprawnia proces odchudzania, ponieważ wpływa na wzrost produkcji adenylocyklazyny. Jest to enzym, który wpływa i stymuluje masę mięśniową oraz proces utraty tłuszczu. Badania naukowe nad właściwościami pokrzywy indyjskiej zaczęły się już w 1974 roku. Wtedy też Centralny Instytut Naukowo-Badawczy potwierdził działanie pokrzywy indyjskiej, która powoduje przekształcanie się kwasów, co odpowiada za rozpad tłuszczów. W 2005 roku przeprowadzono badania na ludziach, wykonawcą był Instytut Zdrowia Uniwersytet Kansas. W badaniu wzięło udział 30 osób z nadwagą, standardowo grupę tą podzielono na dwie podgrupy. Pierwsza podgrupa stosowała minimalną dawkę 250 mg pokrzywy indyjskiej dziennie. Drugiej podgrupie podawano placebo. Po 3 miesiącach stosowania wyniki były jednoznaczne. Grupa, która przyjmowała pokrzywę indyjską spadła na wadze 4 razy więcej niż grupa stosująca placebo. Przy wyborze preparatu warto szukać takiego, który zawiera minimum 300 mg pokrzywy indyjskiej, specyfik o takiej dawce trzeba przyjmować dwa razy dziennie, tak aby całkowita dzienna dawka wyniosła 600 mg. 

Warto również sięgnąć po błonnik. W każdym sklepie ze zdrowymi produktami znajdziemy ogromny wybór błonników, ale który z nich jest najlepszy? Najlepiej wybrać błonnik, który jest wzbogacony czymś więcej np. witaminą C lub probiotykiem. Dzięki temu preparat nie tylko będzie korzystnie wpływał na funkcjonowanie układu pokarmowego, ale również usprawni pracę jelit oraz wzmocni odporność. Bardzo ciekawą propozycją jest błonnik wzbogacony witaminą C, która pochodzi z aceroli oraz błonnikiem akacjowym. Dzięki temu dostajemy w pełni naturalny produkt, który nie tylko dobrze działa na trawienie, ale również na cały układ pokarmowy oraz jelita. Za pomocą takiego preparatu utrzymamy prawidłową florę jelitową, a także dostarczymy odpowiednią dawkę błonnika. Ponadto specyfik ten posiada bardzo wysokie opinie wśród konsumentów, cenią go za działanie oraz jakość.

Bardzo dobrym wyborem jest również błonnik wzbogacony prebiotykiem, taka postać usprawnia odchudzanie! Posiada one starannie wyselekcjonowane szczepy korzystnych bakterii jelitowych Lactobacillus oraz Bifidobacterium. Dzięki takiej zawartości błonnik ten nie tylko poprawia trawienie, ale również odbudowuje oraz utrzymuje prawidłową florę bakteryjną. Kliknij tutaj, aby przejść do sklepów, w których znajdziesz ten błonnik w najniższej cenie.

7 kroków do niższej wagi – odchudzanie wcale nie jest takie trudne:

1. Pij dużo wody, a najlepiej przed posiłkiem
Naukowcy z Uniwersytety z Virginii potwierdzili, iż spożycie 500 ml wody przed posiłkiem przynosi korzystne efekty osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Według ich badań za pomocą takiego procesu można zrzucić nawet 1 kg miesięcznie.

Możemy również wybrać wodę z cytryną. Cytryna wspomaga trawienie oraz pobudza wątrobę do produkcji kwasów, które są niezbędne w procesie trawienia. Ponadto pomaga oczyścić organizm. Wykonanie napoju jest również bardzo proste, wystarczy połowę cytryny wycisnąć do szklanki z wodą.

2. Jedz owoce i warzywa
Do każdej diety odchudzającej warto wybrać duże ilości owoców i warzyw. Nie zapominajmy o sałatach oraz pomidorach. Za ich pomocą uzupełnimy niezbędne witaminy oraz minerały.

3. Unikaj fast-foodów
Warto sporządzać posiłki samemu w domu. Unikajcie fast-foodów, które nie tylko są wysokokaloryczne, ale również zawierają duże ilości konserwantów, tłuszczu oraz wielu innych niekorzystnych składników.

4. Na drugie śniadanie wybieraj płatki owsiane oraz ananasa
Ananas jest od wielu lat znany jako świetny środek pozwalający zrzucić parę zbędnych kilogramów. Warto dodawać go do codziennych dań np. na śniadanie, czy kolację. Ponadto na drugie śniadanie warto jeść płatki owsiane. Badania naukowe potwierdzają, iż jedna miseczka płatków owsianych pozwala ograniczyć przyswajalność kalorii.

5. Unikaj cukru oraz słodyczy
To chyba jeden z najtrudniejszych etapów. Słodycze oraz cukier są jak narkotyk, wystarczy raz spróbować, a można uzależnić się od nich na cały życie. Zamiast cukru można wybrać znacznie lepsze naturalne zamienniki. Co dzięki nim zyskujemy? Posiadają one nie tylko mniejszą ilość kalorii, ale również świetnie zabezpieczają zęby np. przed próchnicą. Tak jest w przypadku ksylitolu, który jest naturalnym słodzikiem pozyskiwanym między innymi z brzozy. Ponadto ksylitol ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie nie podnosi cukru we krwi. Ksylitol najlepszej jakości pochodzi z Finlandii. 

Kolejnym etapem jest wyłączenie wszelkich słodyczy. Zawierają one nie tylko duże ilości kalorii, ale przede wszystkim znajdują się w nich bardzo duże pokłady cukru. W wyniki ich spożywania szybko przybieramy na wadze.

6. Aktywność fizyczna
Ruch jest wskazany, dzięki niemu nasz organizm pozbywa się nie tylko toksyn, ale również kalorii. Warto zacząć od krótkich spacerów, które z czasem warto wydłużać. Kto czuje się na siłach, może zacząć biegać.

7. Przykładowe menu
Podczas procesu odchudzania ważna jest odpowiednia dieta. Ważne, aby każde danie składało się z małych porcji, ale wtedy należy jeść 4-5 dań dziennie.

Śniadanie: Pierwszym spożytym daniem na początek dnia może być owocowy koktajl. Dzięki niemu dostaniemy zastrzyk witamin oraz minerałów. Następnie możemy zjeść płatki owsiane, dzięki którym pozyskamy błonnik. Możemy dodać do nich mleko roślinne.

Drugie śniadanie: Orzechy nerkowca, owoce i warzywa.

Obiad: Warto zamienić mięso na warzywa. Albo skomponować danie w ten sposób, aby ograniczyć ilość dotychczas spożywanego mięsa, a dodać o wiele zdrowsze i mniej kaloryczne warzywa.

Kolacja: Chleb żytni pełnoziarnisty, kurze jajko.

arturtopolski.pl

NAJNOWSZE

KUCHNIA

Informacje polonijne