Od 13 czerwca granice Polski z państwami Unią Europejską zostaną otwarte – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki w czasie wizyty w firmie Styropmin w Łochowie (mazowieckie). Jak dodał, od 16 czerwca wznowione zostaną loty międzynarodowe.

„Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy na przygotowanie siatki połączeń – powiedział premier. „Już teraz jesteśmy z kontakcie z LOT-em, aby odpowiednio zaplanował sobie świadczenie usług” – dodał.

Polska zniesie kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej o północy z 12 na 13 czerwca. Oznacza to, że Polacy będą mogli znów podróżować do krajów Wspólnoty, a obywatele krajów UE odwiedzać Polskę. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Swobodne podróżowanie

Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Nie będą musieli odbywać kwarantanny. Kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.

„W niektórych krajach świata, zwłaszcza Ameryka Łacińska, ale też Północna cały czas jeszcze są duże poziomy zachorowań, ale też duże poziomy zgonów. Widać, że ta pandemia tam zachowuje się w sposób jeszcze bardzo niepokojący. Dlatego na razie ograniczamy tę decyzję do krajów Unii Europejskiej. To dla nas najważniejsze” – powiedział Morawiecki.

Informację o otwarciu granic przez Polskę potwierdziła również Komisja Europejska. – Polska poinformowała Komisję Europejską, że od soboty, 13 czerwca, znosi kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE – podał w środę rzecznik KE Adalbert Jahnz.

Granice zamknięte przez trzy miesiące

Polska granice dla cudzoziemców zamknęła 15 marca. Część z nich nadal mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich byli:
• małżonkowie obywateli polskich,
• dzieci obywateli polskich,
• osoby posiadające Kartę Polaka,
• osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
Natomiast wszyscy polscy obywatele znajdujący się poza granicami mogli wrócić do Polski, ale byli poddawani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały też wszystkie loty międzynarodowe.

Źródło: PAP, www.gov.pl