George Vitsaras/SOOC

Pomieszczenia wewnętrzne w miejscach rozrywki, w tym w kinach, restauracjach i barach, będą niedostępne dla niezaszczepionych klientów bez negatywnego wyniku testu Covid-19 wydanego w ciągu ostatnich 48 godzin w ramach nowych środków, które wejdą w życie w poniedziałek, 13 wrzesnia.

Rząd ma nadzieję, że nowe środki powstrzymają rozprzestrzenianie się choroby, ułatwiając jednocześnie działalność gospodarczą i społeczną.

Środki koncentrują się na aktywnościach w pomieszczeniach, które wznowią normalną aktywność, takich miejscach jak stadiony, kina i teatry, ale także miejsca pracy, restauracje, pokazy, siłownie i podróże.

Jednocześnie rząd chce zapewnić swobodę przemieszczania się osobom zaszczepionym.

W przypadku pracowników środki obejmują

 • Nieszczepieni pracownicy w sektorze prywatnym i publicznym muszą przejść raz w tygodniu rapid test, który można przeprowadzić w prywatnych ośrodkach diagnostycznych za 10 euro /test.
 • Nieszczepieni nauczyciele i pracownicy turystyki, gastronomii, telewizji, filmu, teatru, muzyki i tańca będą musieli przejść dwa szybkie rapid testy tygodniowo, które należy przeprowadzić na swój koszt w prywatnych ośrodkach diagnostycznych w cenie 10 euro /test.

Pracodawca ma prawo wiedzieć, czy jego pracownicy zostali zaszczepieni. Są również zobowiązani do sprawdzenia ważności negatywnego zaświadczenia z badań nieszczepionych pracowników.

To, czy pracownicy rzeczywiście przystąpili do testu, zostanie potwierdzone cyfrowym certyfikatem z gov.gr i zostanie sprawdzone za pomocą aplikacji COVID Free App przez pracodawcę.

W przypadku uczniów i studentów trzeciego stopnia środki obejmują

 • Nieszczepione dzieci w wieku szkolnym muszą wykonać dwa bezpłatne self test w tygodniu i zgłosić je na platformie self-testing.gov.gr.
 • Nieszczepieni studenci muszą wykonać dwa testy laboratoryjne tygodniowo, na koszt studenta (10 euro/test)
 • Nieszczepieni podróżni w wieku powyżej 12 lat muszą wykonać rapid test na 48 godzin przed podróżą, natomiast dzieci w wieku od 5 do 12 lat muszą wykonać self test.

Inne środki

 • Od 13 września bezpłatne badania na obecność koronawirusa w placówkach publicznych będą mogły wykonywać tylko osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy.
 • Do zamkniętych pomieszczeń w restauracji i centrów rozrywki będą mogli wchodzić tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy posiadający świadectwo po przejściu choroby (do 6 miesięcy od diagnozy).
 • Stadiony (zamknięte i otwarte) będą otwarte dla zaszczepionych i ozdrowieńców (do 6 miesięcy od diagnozy)
 • Teatry, kina, muzea: niezaszczepieni goście mogą do nich wejść, jeśli przedstawią rapid test wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin. Operatorzy takich obiektów mogą zdecydować się na ograniczenie dostępu.
 • Siłownie halowe i sale gimnastyczne będą otwarte dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny rapid test wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.
 • Maski są wymagane zarówno w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz pomieszczeń, w których odbywają się zgromadzenia ludzi.

Ceny testu

W Gazecie Rządowej zostały opublikowane maksymalne wartości dla testu molekularnego i PCR, które sa następujące:
– test metoda PCR (analiza próbki itp.) w tym wymagane odczynniki i materiały eksploatacyjne – 40 euro
– test metoda PCR pobieranie próbek w prywatnych laboratoriach diagnostycznych i prywatnych klinikach – 20 euro.
– za wykonanie testu na wykrycie antygenu koronawirusa metodą szybkiego testu (rapid test) w prywatnych laboratoriach w prywatnych klinikach i w każdym innym punkcie sprzedaży – 10 euro.

Grzywny

W przypadku nieprzestrzegania przepisów właściwe organy kontrolne nakładają grzywnę w wysokości do 5000 euro.

W przypadku nieprzestrzegania przez punky sprzedaży określonych wartości w cenniku testów, właściwe organy kontrolne nakładają karę administracyjną w wysokości 1000 euro.