Po wzroście liczby zakażeń koronawirusem, szczególnie w Atenach, wiceminister ochrony ludności i zarządzania kryzysowego, Nikos Chardalias, ogłosił w piątek środki nadzwyczajne, które zaczną obowiązywać w poniedziałek (21 września) i potrwają do 4 października.

Nowe środki są następujące:

 • Spotkania wewnątrz i na zewnątrz (plenerowe) są ograniczone do 9 osób, z wyjątkiem obszarów już uregulowanych, takich jak restauracje.
 • Koncerty w pomieszczeniach zamkniętych i na świeżym powietrzu są zawieszone, podobnie jak projekcje filmów w pomieszczeniach zamkniętych
 • Na chrzcie, weselach i pogrzebach może przebywać maksymalnie 20 osób
 • Osoby powyżej 65 roku życia powinny ograniczać się do przemieszczania się do tych miejsc, które są konieczne i unikać korzystania z transportu publicznego.
  Dodatkowo należy ograniczać kontakt z osobami spoza najbliższej rodziny.
 • Osoby z grup wrażliwych (np. migranci), u których wynik testu na obecność wirusa jest pozytywny, ale nie mają objawów, zostaną przeniesione do hoteli kwarantanny i tam objęte zostaną opieką medyczną.

Nowe środki dla pracowników:

 • 40% pracowników firm prywatnych i publicznych musi podjąć prace zdalna (z domu)
  Pracownicy sektora publicznego muszą przyjeżdżać do pracy i wychodzić z niej w trzech etapach (7:00, 8:00 i 9:00).
 • Firmy z sektora prywatnego muszą zapewnić elastyczność w przyjeździe i wyjeździe pracowników w czterech etapach.
 • Kontrole i kary nakładane na pracodawców i pracowników, którzy nie przestrzegają środków ochrony osobistej w miejscu pracy, np. obowiązkowe noszenie maski.
 • Kontrole – testy załóg Krajowej Organizacji Zdrowia Publicznego w miejscach pracy i zgromadzeniach w zatłoczonych obszarach Attyki oraz w usługach sektora publicznego i prywatnego uznanych za konieczne, dla sprawnego funkcjonowania państwa i gospodarki (np.: szkoły, transport publiczny i głównie szpitale).

Ponadto wzrost liczby zakażeń w ostatnim okresie w Atenach zmusił władze do stopniowego przywracania obostrzeń, w tym obowiązkowego używania maseczek we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych i prywatnych.

Po wygaśnięciu środków, 4 października, sytuacja zostanie ponownie oceniona, aby określić, czy środki zostaną utrzymane, czy zawieszone.

W niedzielę,(20.09) odnotowano 170 nowych przypadków zarażenia koronawirusem i siedem zgonów.

Spośród nowych przypadków 33 są powiązane z potwierdzonymi ogniskami, a 12 przypadków odnotowano podczas testów w greckich punktach wjazdowych.

Od początku pandemii w Grecji odnotowano łącznie 15 142 przypadków. Zaledwie 17,1% wszystkich przypadków jest związanych z podróżami międzynarodowymi, a 41,9% można przypisać kontaktom z potwierdzonym ogniskiem wirusa.

Obecnie w greckich szpitalach na intensywnej terapii znajduje się 78 pacjentów. Średnia wieku tych osób wynosi 68 lat, a 70,5% z nich ma ponad 70 lat lub ma jakieś schorzenia. Można wskazać, że 24 z zaintubowanych pacjentów to kobiety.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ