Foto: Markus Mainka / Shutterstock

Każda osoba przylatująca do Polski będzie kierowana na kwarantannę – poinformował w poniedziałek sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marcina Horała.

Obowiązek kwarantanny po przylocie do Polski będzie dotyczył wszystkich przylatujących do kraju, również obywateli strefy Schengen. Straż graniczna będzie spisywać wszystkich podróżnych i kierować ich na kwarantannę. Obywatele strefy Schengen będą mogli się od niej uwolnić wysyłając sanepidowi negatywny wynik testu, zrobiony najpóźniej 48 godzin przed przylotem.

Takiej możliwości nie będą miały osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen. Test, dzięki któremu będzie można opuścić kwarantannę, podróżni z krajów strefy Schengen będą mogli wykonać w Polsce. Obowiązek kwarantanny będzie dotyczył również osób, które pracują, lub uczą się za granicą.

– Nie przewidujemy tutaj żadnych wyjątków – powiedział Horała. Wiceminister infrastruktury przestrzegał też, że nowe zasady spowodują wydłużenie czasu obsługi podróżnych na lotniskach – Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – powiedział Horała.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen

  • Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
  • Nowe zasady obejmą wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

  • Każdy z podróżujących zostanie skierowany na kwarantannę.
  • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Szczepionka zwalnia z kwarantanny

Osoby zaszczepione na COVID-19 będą zwolnione z kwarantanny. Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Źródło: gov.pl, money.pl