Obawy związane z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem wirusa Covid-19 o nazwie Omicron skłoniły władze greckie do wymagania od wszystkich przyjeżdżających podróżnych, niezależnie od statusu szczepienia, negatywnego wyniku testu.

Obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu będzie wymagany od 6 rano w niedzielę 19 grudnia.

Testy PCR należy wykonać w ciągu 72 godzin przed podróżą, a szybkie testy antygenowe należy wykonać w ciągu 24 godzin przed podróżą.

Przemawiając podczas briefingu medialnego w czwartek, wiceminister zdrowia Mina Gaga oznajmiła, że środek ten jest podejmowany zapobiegawczo ze względu na okres świąteczny.

Z obowiązku okazania negatywnego testu zwolnione będą osoby, które opuściły Grecję na krócej niż 48 godz. i powracają.

Oczekuje się, że Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego (HCAA) wkrótce ogłosi dalsze szczegóły i aktualizacje dotyczące ograniczeń w podróżowaniu.

Wysoce zaniepokojeni przywódcy Unii Europejskiej zgodzili się dzisiaj, że konieczne są szczepionki przypominające, szczególnie w okresie świątecznym, ponieważ epidemiolodzy ostrzegają przed gwałtownym wzrostem liczby zachorowań.

Szefowie państw UE stwierdzili, że powtarzane dawki szczepionek przeciwko wirusowi są „pilne” i „kluczowe”, podkreślając jednocześnie, że skoordynowana reakcja na podróże ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia zamieszania i utrzymania zaufania wśród podróżnych.

Ponadto stwierdzili, że cyfrowy certyfikat Covid UE powinien nadal zapewniać wolne od ograniczeń podróżowanie po całej Unii.

Tymczasem greccy eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że świąteczne i noworoczne spotkania i zajęcia doprowadzą do wzrostu liczby pozytywnych przypadków, szczególnie z powodu wysoce zakaźnego wariantu Omicron. Niektórzy lekarze wzywają do bardziej rygorystycznych środków, w tym zamykania szkół i klubów nocnych, podczas gdy inni podkreślają potrzebę, aby wszyscy powracający studenci lub podróżni poddawani byli badaniom PCR, niezależnie od statusu szczepień.

Ponadto grecki premier Kyriakos Mitsotakis, uczestniczący w spotkaniu przywódców UE w Brukseli, powiedział również, że być może będzie musiał wdrożyć nowe środki przed Bożym Narodzeniem w związku z gwałtownie rosnącymi przypadkami i zgonami, zauważając, że „istnieje wielkie zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się wariantu Omicron , który prędzej czy później będzie we wszystkich krajach europejskich.”

Grecja zgłosiła już w tym tygodniu co najmniej pięć przypadków infekcji wariantem Omicron, a w ciągu ostatnich 24 godzin 4696 przypadków koronawirusa i 96 zgonów. Na podstawie danych z 16 grudnia dostarczonych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), cała Grecja jest zaznaczona kolorem czerwonym jako obszar wysokiego ryzyka na mapie Covid-19.