W piątek 16 lipca, wszystkie otwarte i zamknięte miejsca rozrywki i rekreacji będą musiały funkcjonować według nowych zasad i środków dla zaszczepionych i nieszczepionych obywateli.

W szczególności otwarte i zamknięte przestrzenie będą dostępne tylko dla tych, którzy zajmą miejsca siedzące i którzy zostali zaszczepieni.

Przy wejściu do restauracji, baru czy kawiarni klienci powinni mieć przy sobie dodatkowo maskę i świadectwo szczepień. Zostaną one zeskanowane przez obsługę poprzez nową aplikację „COVID FREE GR”. Środki te będą miały również zastosowanie do teatrów i kin.

Aplikacja Covid Free GR będzie w stanie zweryfikować europejski certyfikat szczepień i zaświadczenia ze strony gov.gr.

Istnieją trzy wskazania aplikacji

Zielony, gdy posiadacz certyfikatu został w pełni zaszczepiony i minęło 14 dni od podania drugiej dawki lub był chory na COVID przez okres do 6 miesięcy od uzyskania pierwszego pozytywnego testu.
Żółty, który oznacza, że ​​klient ma negatywny 48-godzinny szybki test lub 72-godzinny PCR.
Czerwony, który oznacza nieważny certyfikat.

Tylko zaszczepieni klienci będą mogli przebywać w pomieszczeniach zamkniętych. Natomiast osoby nieszczepione będą mogły zajmować stoliki na zewnątrz.

Lokale rozrywkowe i rekreacyjne w Grecji, w tym restauracje i bary, od dzisiaj będą zobowiązane do umieszczania jednej z trzech plakietek Covid Free, co ułatwi klientom rozpoznanie zakładów wdrażających protokoły zdrowotne i praktyki dotyczące bezpieczeństwa Covid-19. Ponadto właściciele firm mogą decydować, w jakim trybie placówki i obiekty będą funkcjonować.

Trzy oznaczenia wskazują

1) jeżeli lokal jest przestrzenią mieszaną

to oznacza, że ​​obiekt zezwala zarówno na odwiedzanie go przez osoby zaszczepione, ozdrowieńców jak i nieszczepionych klientów, którzy przedstawią negatywny test PCR na Covid-19 wykonany 72 godziny wcześniej lub negatywny szybki test przeprowadzony 48 godzin wcześniej. Obiekty te będą musiały mieć oddzielne pomieszczenia dla zaszczepionych i niezaszczepionych klientów. Korzystanie z toalety będzie wymagało maski.

2) jeśli obiekt jest wolny od Covid

oznacza to , że ​​placówka przyjmie tylko w pełni zaszczepionych i ozdrowiałych klientów. Klienci muszą okazać przy drzwiach zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu. Zakłady te będą mogły działać dedykując odwiedzającym 85 procent swojej przestrzeni.

3) jeśli personel jest w pełni zaszczepiony

 

W szczególności zapowiedziane środki są następujące:
• Do 31 sierpnia we wszystkich klubach nocnych będą mogli przebywać tylko siedzący klienci.
Od 16 lipca restauracje, kina i teatry będą tylko dostępne dla zaszczepionych i z wykorzystaniem 85% miejsc .
Mecze sportowe będą odbywać się wyłącznie dla zaszczepionych osób (jeśli chodzi o widownię). Wyjątkiem są niezaszczepieni niepełnoletni, którzy za zgodą opiekunów będą przed wejściem poddawani szybkiemu testowi na COVID-19. Na przestrzeniach otwartych może być do 25 000 widzów i do 8 000 na zamkniętych.
• Wszyscy pracodawcy z sektora publicznego i prywatnego mają prawo poprosić pracowników o poinformowanie ich, czy zostali zaszczepieni, czy nie, a specjalne oznakowanie poinformuje obywateli o skali ryzyka lub o tym, czy wszyscy pracownicy zostali zaszczepieni.
• Poborowi i stali żołnierze Sił Zbrojnych, którzy byli zaszczepieni w przeszłości i nadal odbywają swoją kadencję lub od teraz przyjdą i zostaną zaszczepieni, otrzymają 5 dni urlopu.
• Festiwale są dozwolone na ogólnych warunkach dotyczących ochrony przed wirusem i będą odbywać się tylko z przygotowanymi miejscami siedzącymi.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ