W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że „Grecja wita cały świat”. MSZ wyjaśnia, że wjazdy do Grecji będą dozwolone dla wszystkich, niezależnie od sytuacji epidemicznej w poszczególnych krajach. Przyjmowanie turystów będzie odbywać się z trybie fazowym.

Specyfika poszczególnych działań znajduje swoje uzasadnienie w opracowaniach Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). EASA wskazuje, że wdrażane środki bezpieczeństwa zależne będą od kraju pochodzenia i aktualnie panującej w nim sytuacji epidemiologicznej.

Warunki przyjmowania zagranicznych gości w Grecji

Faza 1: do 15 czerwca

Loty międzynarodowe są dozwolone tylko na lotnisku w Atenach. Wszyscy przyjezdni, niezależnie od narodowości, przechodzą obowiązkowo test na koronowirusa i spędzają noc w wyznaczonym hotelu. Jeśli wynik testu jest negatywny, pasażer zostaje poddany „automatycznej kwarantannie” na 7 dni. Jeśli wynik testu jest pozytywny – 14-dniową kwarantannę, pod nadzorem epidemiologicznym.

Faza 2: faza pomostowa – od 15 czerwca do 30 czerwca

Loty międzynarodowe są dozwolone na lotniskach w Atenach i Salonikach. Podróżni będą badani losowo, ale pod warunkiem, że przylecą z lotnisk uznanych przez Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), za bezpieczne pod względem epidemicznym.

UWAGA: Jeśli podróżny przylecieli z lotniska znajdującego się na liście miejsc o dużym ryzyku zakażenia koronawirusem, wówczas wdrażane są wcześniej opisane procedury bezpieczeństwa (obowiązkowy test oraz kwarantanna). Wykaz jest stale aktualizowany.

Faza 3: od 1 lipca

Loty międzynarodowe są dozwolone na wszystkich lotniskach w Grecji. Po przylocie odwiedzający podlegają losowym testom. Dodatkowe ograniczenia w niektórych krajach zostaną ogłoszone później.

Przyjazdy lądowe

Od 15 czerwca otwierają się granice lądowe z Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią.

Porty morskie

Podróże statkiem dozwolone są od 1 lipca, a przyjezdni będą poddawani losowym testom.

Na dowolnym etapie Grecja zastrzega sobie prawo do zmiany wdrążonych ograniczeń. Sytuacja epidemiologiczna w kraju oraz na świecie jest stale monitorowana. Należy podkreślić, iż w niektórych obszarach pandemia koronawirusa pozostaje nadal aktywna. W związku ze stałymi transformacjami w tym zakresie należy monitorować poszczególne informacje dotyczące środków bezpieczeństwa i wdrażanych restrykcji.

Przydatne pytania

Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim ograniczenie niepotrzebnych podróży z krajów trzecich do 15 czerwca 2020 r. Czy dotyczy to Grecji?
Tak. Nieobowiązkowe podróże z państw trzecich do Grecji są ograniczone do 15 czerwca 2020 r.

Do 15 czerwca 2020 r. Wszyscy podróżni przybywający do Grecji muszą przejść obowiązkowy test Covid-19 i poddać kwarantannie. Czy dotyczy to obywateli wszystkich krajów?
Tak. Wszyscy podróżni, niezależnie od narodowości, w tym obywatele krajów UE i strefy Schengen Plus, są kontrolowani i poddawani kwarantannie. Te same zasady dotyczą oczywiście obywateli Grecji. Jeśli wynik testu jest negatywny, umieszcza się ich w 7-dniowej kwarantannie. Jeśli wynik testu jest pozytywny, są oni poddawani kwarantannie przez 14 dni. Środki mają na celu ochronę zdrowia publicznego i dotyczą wszystkich podróżnych- nie noszą znamion dyskryminacji.

Czy istnieją bezpośrednie loty z międzynarodowych miejsc docelowych na wszystkie greckie lotniska?
Podczas kryzysu Covid-19 odbywały się bezpośrednie loty międzynarodowe z wielu portów lotniczych Schengen Plus. Do 15 czerwca loty międzynarodowe przylatują tylko na międzynarodowe lotnisko w Atenach. Od 15 czerwca loty międzynarodowe będą kontynuowane na lotnisku również w Salonikach, a od 1 lipca loty międzynarodowe będą kontynuowane na wszystkich greckich lotniskach. Loty krajowe są dozwolone na terenie całego kraju.

Co zmieni się 15 czerwca 2020 r.?
Stopniowy powrót do normalności rozpocznie się 15 czerwca. Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) obowiązkowe testy i kwarantanna będą ograniczone do podróżnych, niezależnie od narodowości, przybywających z lotnisk dotkniętych chorobą o wysokim ryzyku przeniesienia zakażenia Covid-19. Lista jest stale aktualizowana, a podróżni muszą sprawdzić przed podróżą. Wszyscy pozostali podróżni mogą przejść losowe testy po przyjeździe.

Co zmieni się 1 lipca 2020 r.?
Wszyscy podróżni zostaną przebadani losowo po przyjeździe. Dodatkowe ograniczenia w niektórych krajach zostaną ogłoszone później na podstawie aktualnej analizy sytuacji epidemiologicznej na świecie.

Czy jest różnica, czy podróż jest bezpośrednia czy tranzytem?
Nie. Te same zasady obowiązują niezależnie od tego, czy podróż jest zakończona bezpośrednio z punktu do punktu, czy tranzytem.

Wszelkie informacje będą publikowane na bieżąco. Raz jeszcze podkreślić należy, że sytuacja jest dynamiczna. Zaleca się zatem, przed planowaną podróżą, sprawdzić dostępne informacje o obowiązujących restrykcjach i zaleceniach.

Źródło: https://www.mfa.gr/