Obóz migrantów Kara Tepe zostaje oficjalnie zamknięty. Kara Tepe zlokalizowany jest na wyspie Lesbos, jest to obiekt powstały po spaleniu Morii w zeszłym roku przez nielegalnych imigrantów.

Spośród 697 migrantów, którzy nadal przebywali w tym miejscu, po zniszczeniu hotspotu Morii we wrześniu 2020 r., wszyscy zostali przeniesieni między 13 a 29 kwietnia.

159 przeniesiono na kontynent grecki, a 538 do tymczasowego obiektu na Lesbos w tym samym obszarze Mavrovouni.

Miejsce po dawnym obozie zostało zwrócone gminie Lesbos podczas wydarzenia, w którym uczestniczył minister ds. Migracji i azylu Notis Mitarachi. Minister oświadczył, że osiągnięto dwa cele rządu dotyczące wyspy: zmniejszenie przepływów migracyjnych i drastyczne zmniejszenie kryzysu społeczności lokalnych.

„W ciągu ostatnich 12 miesięcy spadek przepływów migracyjnych na Lesbos sięgnął 93 procent” – powiedział Mitarachi.

„Z 32 000 osób przybyłych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, spadły one do 2200 w obecnym 12-miesięcznym cyklu” – powiedział, dodając, że obecna liczba migrantów na wyspie wynosi 7 200, wcześniej było to 22 000 osób.

Mitarachi przedstawił także harmonogram zamykania innych obiektów tego typu na wyspie – nieformalne obiekty PIKPA zostały zamknięte w grudniu 2020 r., a obudowa ESTIA zostanie zamknięta w listopadzie 2021 r.

Wspomniany obiekt Mavrovouni również zostanie zamknięty w ciągu najbliższych kilku miesięcy – powiedział minister.
„Wyspy nie mogą dalej dźwigać brzemienia kryzysu migracyjnego , a odciążenie wysp frontowych jest jednym z głównych priorytetów tego rządu” – wyjaśnił.

Źródło: ΑΠΕ-ΜΠΕ