19 września 2019r. w godzinach wieczornych, do Klubu Oficerskiego Sił Lądowych Grecji w Atenach, przybyli przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej oraz sił zbrojnych Grecji, Ambasady RP, cywilnego i wojskowego korpusu dyplomatycznego, organizacji polonijnych i biznesu oraz polscy żołnierze pełniący służbę w Korpusie Szybkiego Reagowania NATO w Salonikach. Spotkali się tam na zaproszenie Attaché Obrony, by wspólnie uczcić Święto Wojska Polskiego.

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem polskiej flagi, w wojskowej asyście honorowej wraz z sygnalistą z Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz odśpiewaniem hymnów Polski i Grecji. Chwila ta nadała uroczystości bardzo podniosłego charakteru i spowodowała wielkie wzruszenie u obecnych na sali Polaków.

„Dzień zwycięstwa Polskiej Armii nad Bolszewikami określamy mianem „Cudu nad Wisłą” i uznajemy za 18. przełomową bitwę w historii świata, która zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości. W tych sierpniowych dniach został rozstrzygnięty los nie tylko naszego kraju ale całej Europy.” Tymi słowami rozpoczął wystąpienie gospodarz spotkania płk Zbigniew Rybka, wspominając wydarzenia z 15 sierpnia 1920r. Przebieg tamtych dni ochronił nie tylko Polskę, ale całą Europę przed wpływami komunistycznej ideologii Sowietów. Żołnierze uczestniczący w bitwie dali dowód jedności i waleczności Polaków o wolność, niepodległość i prawo do suwerennego państwa polskiego.

W dalszej części przemówienia Attaché Obrony przypomniał inne ważne wydarzenie z historii Polski i świata, jakim był wybuch II Wojny Światowej, której 80 rocznicę obchodzimy w tym roku. Zachęcił obecnych na sali do obejrzenia wystawy „Walka i cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej” oraz „20 lat Polski w NATO”.

„Dziś Polska jest dobrym przykładem dla innych krajów, które w świetle zmian geopolitycznych muszą zdecydować, w jaki sposób chronić swoją suwerenność i zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Dziś Polska może dzielić się swoim doświadczeniem, wiedząc, że decyzja podjęta 20 lat temu była dobra. Jako członek NATO jesteśmy dumni z naszej przeszłości i pewnie patrzymy przyszłość” – podsumował płk Zbigniew Rybka.

Na zakończenie części oficjalnej gospodarz spotkania podziękował wszystkim obecnym, za chęć przybycia na spotkanie i upamiętnienia bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy swoją postawą dali dowód, że „(…) honor, poświęcenie i jedność nie są banałem.”

tekst: Agata Synowiec
zdjęcia: Marzena Mavridis

Wasza opinia