W dniach 18 i 19 listopada 2022 r. roku w Szkole Polskiej im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach odbyły się uroczyste akademie poświęcone 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Hasłem uroczystości było: „POLSKO! NIE JESTEŚ TY JUŻ NIEWOLNICĄ – JESTEŚ SOBĄ”

Przygotowane na ten wzniosły dzień, przez uczniów szkoły uroczystości wprowadziły jej uczestników w atmosferę wydarzeń ukazujących walkę Polaków o odzyskanie niepodległości, które nastąpiło 11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli. Ukazały historię narodu poprzez scenki, wiersze oraz repertuar muzyczny. Przedstawiały niewolę oraz ucisk pod jakim był naród polski, jego męstwo i chęć walki o ojczyznę.

Obie uroczystości zostały poprzedzone odśpiewaniem przez całą szkołę hymnu narodowego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Akcję tę zorganizowało Ministerstwo Edukacji i Nauki już po raz piąty, aby uczcić kolejną 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystościach uczestniczył Ambasador RP w Atenach pan Artur Lompart, kierownik Wydziału Konsularnego pan Sławomir Pyl i inni pracownicy ambasady oraz przedstawiciele Prezydium Rady Rodziców, redaktor naczelny portalu polonijnego w Grecji „Polonorama” pani Marzena Mavridis, kompozytor pan Nikolaos Filaktos, rodzice uczniów.

Na zakończenie akademii wspólnie odśpiewano „Rotę” Marii Konopnickiej, by wyrazić szacunek do swojej Ojczyzny.

Pani dyrektor Anna Sardis podziękowała gościom za przybycie na uroczystość, uczniom za przedstawienie chwil upamiętniających tak ważne polskie święto narodowe oraz Paniom Edycie Karakotsoglou i Beacie Panagiotopoulou za przygotowanie uroczystości.

zdjęcia: Markos Mavridis