Dni Polskiej Kultury wpisują się w wieloletnią tradycję Polskiej Szkoły w Atenach. Projekt ten, zainicjowany przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach, odbywa się każdego roku pod koniec maja od 25 lat. Mottem tegorocznej uroczystości były słowa Jana Pawła II: „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu, którem ma na imię Polska”.

W wydarzeniu wzięło udział wielu gości zarówno z Polski, jak i z Grecji. Swoją obecnością zaszczycili szkołę m.in. Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji – Sławomir Pyl, Burmistrz Dzielnicy Egaleo – Janis Gikas, Przewodniczący Komitetu Szkolnego przy Urzędzie Miasta Egaleo – Nikos Kavadias oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Egalio – Aleksandros Karvunis.

W Dniach Polskiej Kultury uczestniczyli także studenci filologii polskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wraz z doktorem Martą Rusek oraz Klaudią Muchą-Iwaniczko, a także nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 w Egalio, wspierający to ważne wydarzenie, które co roku przypomina uczniom w Atenach o ich polskim dziedzictwie.

Celem imprezy była promocja polskiej kultury oraz integracja społeczności Szkoły Polskiej w Atenach z lokalnym środowiskiem greckim. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu, wskazując 200 rocznicę wydania „Ballad i romansów”, w ramach wydarzenia odbyły się zatem recytacje utworów poetyckich wielkich, polskich poetów tego okresu: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida, w akompaniamencie utworów Fryderyka Chopina, które przygotował jeden z uczniów drugiej klasy podstawowej. Niektóre utwory zaprezentowane zostały zarówno w języku polskim, jak i w języku greckim, w tym fragmenty „Fortepianu Chopina” Cypriana Kamila Norwida czy „Grobu Agamemnona” Juliusza Słowackiego. Podczas spotkania można było również posłuchać wierszy greckich poetów – uczniowie recytowali fragmenty utworu „Itaka” Konstandinosa Kawafisa.

Goście mogli wysłuchać piosenek w wykonaniu uczniów ze Szkoły Polskiej w Atenach – „Taki kraj” oraz „Jestem Polką i Polakiem”. Mieli także okazję zobaczyć dekorację „żywe obrazy”, przedstawiająca znane postacie ze świata polskiej kultury, sztuki i nauki. W programie artystycznym nie mogło jednak zapragnąć również udziału uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Egaleo, którzy wystąpili na scenie, prezentując tradycyjne, greckie tańce ludowe. Na instrumentach zagrane zostały „buzuki”, a cały występ zamknął taniec „Syrtaki” w niecodziennym, symbolicznym wykonaniu, przy udziale tancerzy z obu szkół – polskiej i greckiej.

Podczas wydarzenia można było także obejrzeć wystawę „Poland – country of UNESCO World Heritage Sites”, udostępnioną szkole przez Ambasadę RP w Atenach.

tekst: Marzena Mavridis
zdjęcia: Markos Mavridis