
Od stycznia 2012 r. Fundacja SEMPER POLONIA uruchamia Zintegrowany Elektroniczny System Stypendialny (ZESS), za pośrednictwem którego wszyscy studenci polskiego pochodzenia będą mogli składać wnioski stypendialne o przyznanie stypendium SEMPER POLONIA.
Wprowadzenie nowego systemu będzie miało na celu:
– uproszczenie procedury dokumentacyjnej związanej z obsługą programu stypendialnego,
– zapewnienie pełnej ochrony danych osobowych stypendystów,
– zastosowanie punktowego systemu ocen, który pozwoli na lepszą weryfikację i transparentną ocenę studentów ubiegających się o stypendia SEMPER POLONIA oraz umożliwi Fundacji premiowanie najlepszych i najbardziej aktywnych.
Liczymy, że zmiana ta spotka się ze zrozumieniem młodzieży polskiej i polonijnej oraz że okażecie sobie wzajemną pomoc w dostępie do komputera, skanera i internetu, tak aby każdy zainteresowany możliwością otrzymania uzyskania stypendium Fundacji SEMPER POLONIA mógł z niego skorzystać. Liczymy też na konstruktywne uwagi co do wprowadzonego systemu i chętnie uwzględnimy propozycje lepszych rozwiązań.
Pamiętajcie, iż począwszy od stycznia 2012 r. jest to jedyna możliwa forma złożenia aplikacji o stypendium – wnioski w formie papierowej będą przyjmowane tylko w wyjątkowych sytuacjach za zgodą placówki dyplomatyczno-konsularnej!
Prosimy o zapoznanie się z załączoną instrukcją, a wszystkim życzymy powodzenia w ubieganiu się o stypendia SEMPER POLONIA.
Fundacja SEMPER POLONIA
Instrukcja wypełnienia wniosku stypendialnego w Zintegrowanym Elektronicznym Systemie Stypendialnym
1. Zarejestruj się w systemie pod adresem stypendia.semperpolonia.pl.
Pierwsza rejestracja polega na wpisaniu adresu e-mail, na który otrzymasz link aktywujący konto w Zintegrowanym Elektronicznym Systemie Stypendialnym (ZESS) oraz hasło pierwszego logowania.
2. Po kliknięciu na otrzymany link zostanie uruchomiona strona główna ZESS, na której należy się zalogować – wpisz swój adres e-mail oraz hasło pierwszego logowania wysłane na wskazaną wcześniej skrzynkę pocztową (po pierwszym logowaniu możesz zmienić hasło).
3. Wybierz okres stypendialny, którego ma dotyczyć składany wniosek i wybierz opcję „złóż wniosek”.
4. Wypełnij formularz zgłoszeniowy,
– Jeżeli na liście uczelni oraz na liście kierunku studiów nie ma potrzebnych danych możesz je dodać – kliknij na znak „+” i wpisz dane.
– Rok studiów wpisujesz za pomocą liczby arabskiej tzn. 1,2,3,4 itd.
– Jeśli wypełniłeś pole dotyczące stypendium naukowego lub socjalnego, pamiętaj o dołączeniu pliku ze skanem zaświadczenia, które to potwierdza.
5. Po wypełnieniu formularza dołącz pliki w formie skanów następujących dokumentów – wybierz „dodaj plik”:
– raport z działalności na rzecz środowiska polonijnego potwierdzony przez przedstawiciela organizacji, w której student działa;
– zaświadczenie z uczelni z ocenami i średnią ocen za ostatni ukończony semestr nauki;
– zaświadczenie potwierdzające wysokość otrzymywanego stypendium z uczelni (jeśli je otrzymujesz).
6. Po dodaniu wszystkich plików wybierz opcję „wydruk potwierdzenia” i wydrukuj go.
Pamiętaj, że zarejestrowanie, wypełnienie i finalne złożenie wniosku w formie elektronicznej jest możliwe do 1 marca (na semestr wiosenny) i do 1 sierpnia (na semestr jesienny)- w zależności, na który okres jest składany wniosek.
7. Twój wniosek został automatycznie przekazany przez ZESS do Ambasady/Konsulatu Generalnego RP działającego w okręgu Twojego zamieszkania.
W terminie do 15 marca lub do 15 sierpnia (w zależności, na który okres jest składany wniosek) zgłoś się z wydrukiem potwierdzenia oraz oryginałami dokumentów załączonych do formularza wniosku stypendialnego do właściwej placówki dyplomatyczno-konsularnej RP w celu potwierdzenia złożonych dokumentów. Studenci ubiegający się o stypendium po raz pierwszy muszą dodatkowo przedstawić w placówce dokumenty potwierdzające polskie pochodzenie.
Pamiętaj, że nie musisz czekać do ostatniej chwili aby zgłosić się do Ambasady lub Konsulatu Generalnego RP. Zrób to jak najszybciej i skontaktuj się z placówką. Zaoszczędzisz swój czas i ułatwisz pracę innym.
Bądź na bieżąco z programem stypendialnym – sprawdzaj informacje na portalu www.iuve.pl lub na stronach internetowych Fundacji SEMPER POLONIA www.semperpolonia.pl.
W przypadku pytań i ewentualnych problemów prosimy o kontakt z p. Dorotą Guz – dguz(at)semperpolonia.pl